Днес евродепутатите ще гласуват за нов председател на Европейския парламент, който да ръководи институцията в следващите две години и половина.

Очаква се необичайно оспорван вот, след като широката коалиция между Европейската народна партия (ЕНП) и Прогресивният алианс на социалистите и демократите (С§Д) се разпадна.

От 2004 г. двете най-големи парламентарни групи си поделят петгодишния мандат на лидера на парламента по силата на неформално споразумение.

След оттеглянето на досегашния председател на Мартин Шулц от С§Д , (той обяви, че ще се върне в политиката в родната си Германия), се очакваше социалистите да подкрепят кандидата на ЕНП.

Те обаче отказаха с мотива, че е време основните политически сили да спрат да работят заедно и да създават усещането, че са част от една и съща върхушка.

Тайното гласуване ще се проведе от 10.00 часа българско време след триминутни презентации на всеки кандидат. Досега са обявени седмина. Нови кандидатури могат да се появят преди всяко от трите гласувания.

Ако никой от кандидатите не спечели абсолютно мнозинство от подадените валидни гласове по време на първите три гласувания, председателят ще бъде избран с обикновено мнозинство в четвъртия и последен тур, който ще се проведе между двамата кандидати с най-висок резултат.

До момента обявените кандидатури са:

- Елеонора Форенза, Европейска обединена левица - Северна зелена левица (Италия)

- Джийн Ламбърт, Зелените/Европейски свободен алианс (Обединено Кралство)

- Джани Питела, Прогресивен алианс на социалистите и демократите (Италия)

- Лауренцио Ребега, "Европа на нациите и свободите" (Румъния)

- Хелга Стевенс, Европейски консерватори и реформисти (Белгия)

- Антонио Таяни, Европейска народна партия (Италия)

- Ги Верхофстад, АЛДЕ (Белгия).

Фаворити засега са двамата италианци - Таяни и Форенза, пише агенция "Ройтерс". При победа на Таяни ЕНП ще държи трите най-важни поста в Европейския съюз - председателството на ЕП, ръководството на Европейската комисия (в лицето на Жан-Клод Юнкер) и председателството на Европейския съюз (заето от Доналд Туск).

Социалистите вече предупредиха, че при това положение ще настояват за разместване на ключовите фигури.

Сътрудничеството между двете най-големи партии бе особено важно за приемането на основната част от законодателството на ЕП в последните години.

ЕНП е най-големият от общо осемте блока в институцията – тя има 216 от общо 751 депутати. Социалистите имат 189, а третата сила – Европейските консерватори и реформисти – 74.

"Европа на свободата и пряката демокрация", в която е Найджъл Фараж, има 44 евродепутати, а "Европа на нациите и свободите", част от която е Марин льо Пен, има 39.

Дневник