Турският парламент одобри нови членове от спорния пакет с конституционни реформи, които придвижват президента Реджеп Ердоган по-близо до почти пълната власт над страната.

Те отварят пътя за структурни промени в най-висшия съдебен орган на страната, регулират годишния бюджет и въвеждат нова система на управление, съобщава в. "Хюриет", цитиран от БТА.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието (AKP) получи подкрепата на опозиционната Партия на националистическото действие (MHP) и благодарение на гласовете на нейните депутати промените бяха одобрени.

Според близки до управляващата AKP среди, обсъжданията в парламента се очаква да приключат на 21 януари, след което се очаква да се одобри датата за провеждане на референдум за промените.

Законът трябва да бъде внесен на 23-24 януари при президента, който разполага с 15 дневен срок, за да го одобри, а след това ще бъде определена и конкретна дата за провеждане на референдума.

Законът предвижда насрочването трябва да стане в първата неделя след изтичането на 60 дни от обнародването му в Държавен вестник, т.е. в интервала 26 март - 16 април.

Промяна в най-висшия съдебен орган

Одобреният член 14 от пакета промени в конституцията преструктурира Висшия съвет на съдиите и прокурорите, който в момента има 22 редовни членове и 12 заместващи. Изменението предвижда новият съвет да се нарича Съвет на съдиите и прокурорите и да има само 13 членове.

Съветът теоретично ще запази своята независимост и бюджет, а министърът на правосъдието ще председателства органа. Трима членове ще се избират от президента, а останалите - от парламента. Изборите за членове на съвета ще се провеждат на всеки четири години, а членовете ще имат право на втори мандат.

Годишният бюджет

Приетият член 15 от пакета конституционни реформи предвижда разходите на държавните институции да бъдат в съответствие с годишния бюджет. Президентът на страната ще трябва да внася предложение за бюджет в парламента най-малко 75 дни преди началото на фискалната година. Предложението се обсъжда от бюджетната комисия в парламента.

Вестник "Джумхуриет" отбелязва, че обсъждането на първи тур на конституционните поправки, които ще променят режима, е приключило светкавично, без да бъдат взети под внимание предупрежденията за демокрацията.

Вестникът цитира проф. Айсел Челикел, председателка на Дружеството за защита на съвременния начин на живот, която заявява по повод предвидените конституционни промени, че с тях се върви към едно още по-произволно управление от това по време на султаната. Режимът, който се прави опит да бъде наложен, ще зароби народа и ще го превърне в безмълвна маса, изтъква Челикел.

dnevnik.bg