Напрежението между Сърбия и Косово отново излезе на повърхността, като този път повод за него стана един влак. В събота, след 18-годишно прекъсване, от главната железопътна гара в Белград тръгна първият влак, пътуващ директно от сръбската столица до град Косовска Митровица в Косово. Той обаче беше спрян още не границата между двете страни, което доведе до остро изказване на сръбския президент Томислав Николич.

"Ще защитаваме всяка педя от своята територия, включително своята бивша област Косово. Бяхме на ръба на сблъсък. Следващата албанска провокация ще завърши лошо. Сърбия е готова да изпрати въоръжените си сили в Косово, ако сръбското население в областта бъде застрашено", заяви Николич.

Но с какво един влак успя да предизвика такова напрежение между двете страни? Още преди да тръгне за Косово той беше определян като провокация. Причината - отвън влакът е украсен със сръбското знаме и имената на най-хубавите сръбски църкви, манастири и средновековни градове в Косово, и надписа "Косово е Сърбия" на 21 езика, сред които и на албански, пише БТА.

Въпреки това влакът тръгна по маршрута си, но стигна само до град Рашка, намиращ се точно до границата с Косово. Сръбският премиер Александър Вучич лично наредил влакът да спре, заявявайки, че етнически албанци от Косово са опитали да минират железопътната линия. Твърденията му обаче бяха отхвърлени от полицията, която направила няколко огледа на трасето.

Ситуацията доведе до спешна пресконференция в Белград, на която Вучич обвини правителството в Прищина в планове да арестува машиниста и пътниците във влака като опит да провокира конфликт. Сръбският премиер предупреди етническите албанци в Косово да не нападат сръбското малцинство, "защото Сърбия няма да го позволи".

Косовският премиер Хашим Тачи написа във "Фейсбук", че уважава свободата на движение на хора и стоки, но влак, покрит с националистически лозунги, които нарушават косовската конституция и закони, "е напълно неприемлив". Освен това на него са пътували хора, които не са имали разрешение да влизат в страната.

При така създалата се ситуация сръбските власти решиха да върнат влака обратно в Белград. Пътниците в него били транспортирани до Косово с автобуси.

Разпространената информация предизвика протест на косовски сърби в Косовска Митровица. Той се състоя пред паметника на Княз Лазар в града. Протестиращите обявиха, че забраната на влизането на влака от Белград в Косово представлява един от опитите на Прищина да дестабилизира Северно Косово.

Напрежението между Сърбия и Косово се повиши още в началото на годината, след като във Франция бе арестуван бившият косовски премиер Рамуш Харадинай по сръбска заповед за арест. Сърбия иска да съди Харадинай за военни престъпления по време на косовския конфликт от 1998-1999 г.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Белград не признава разделянето и се опитва да запази влиянието си на местата, където живее по-голямата част от сръбското малцинство.

dnevnik.bg