Единадесетокласниците Симона Стоянова и Огнян Симеонов от ПГПЧЕ “Никола Вапцаров” в Шумен завоюваха престижното трето място в европейския конкурс по астрономия Catch a star.

Симона и Огнян участваха с проект на тема Dark matter in the classroom. Те направиха измервания на интензитета на радиовълни с дължина на вълната 21 сантиметра, излъчвани от атомите водород в Млечния път. За целта резервираха наблюдателно време  на  дистанционно управляеми роботизирани телескопи в Париж и Краков и проведоха множество замервания. Пионерите в работата с тези телескопи за  България отново са от Езиковата гимназия – Дамян Бойчев от ХІІ Б и Симеон Бойчев от ХІІ В. Те станаха „експерти” в работата със софтуера и направиха видео ръководство за работа с него.

В представения проект Симона и Огнян построяват ротационната крива на Млечния път. Обясняват как тя показва наличието на невидима материя във Вселената, оценяват броя на звездите във Вътрешната галактика, изследват разпределението на водорода в галактичната равнина и с издигане над нея.

Конкурсът по астрономия Catch a star е резултат от сътрудничеството между Европейската асоциация за астрономическо образование и Южноевропейската обсерватория и вече повече от 15 години дава поле за изява на младите умове на Европа. Целта му е да се стимулира творчеството и независимостта на учениците, да се провокира интерес към астрономията, както и да се подпомогне навлизането на информационните технологии в образователния процес.

ШУМ.БГ