Голямата надежда на домакините Ник Кириос пропусна мачбол и отпадна още във втория кръг на Australian Open.

21-годишният австралиец водеше с два сета преднина срещу италианеца Андреас Сепи, но допусна обрат и загуби с 6:1, 7:6 (1), 4:6, 2:6, 8:10.

Драматичният мач, който се игра пред препълнените и бурно подкрепящи своя любимец трибуни на втория по големина корт "Маргарет Корт", продължи три часа и осем минути.

Кириос започна много агресивно, сервираше стабилно, обстрелваше съперника с мощните си удари от дъното на корта, а излизанията му на мрежата също бяха доста ефективни. Той спечели убедително първия сет, след като реализира три пробива от пет възможности и спаси всичките четири, които се откриха пред Сепи.

Във втория сет двамата бяха изключително солидни от начален удар. Сепи загуби едва пет точки при свой сервис, Кириос - общо девет. След като нито веднъж не се стигна до възможност за пробив, всичко трябваше да се реши в тайбрек. В него австралиецът пое инициативата, натискаше по-здраво и даде само една точка на италианеца 7:1.

В третия сет ситуацията беше сходна. Сепи отново загуби едва пет точки в своите подавания, а Кириос - осем. Италианецът обаче не даде нито една възможност за пробив на съперника, а в същото време реализира единствената, която се откри пред него.

Загубата на сета разстрои играта на Кириос, който започна да прибързва с ударите и да допуска много грешки. Ретурите му отново не бяха на ниво и в трети пореден сет той не стигна до шанс за пробив. Този път обаче и сервисът му стана колеблив, което позволи на Сепи да спечели убедително четвъртата част и да стигне до решаващ пети сет.

В него драмата беше пълна. Кириос изглеждаше в страхотна позиция за победата, след като стигна до три поредни точки за пробив при 4:3 и 40:0. Заемащият 89-ото място в световната ранглиста Сепи обаче оцеля благодарение на началния си удар.

В 11-ия гейм италианецът на свой ред стигна до възможност за пробив и се възползва, за да поведе с 6:5 и да сервира за спечелването на мача. Нервите му обаче не издържаха и той моментално допусна връщане на пробива.

Ситуацията на корта отново се промени и при 8:7 Кириос стигна до точка за спечелване на мача, но Сепи пак се измъкна. В следващия гейм австралиецът се пропука и на практика сам се проби, след като допусна двойна грешка при 30:40. Този път Сепи не трепна, сервирайки за втори път за победата, и си осигури място в следващата фаза.

Така 32-годишният италианец взе реванш за загубата от Кириос в Мелбърн преди две години, когато той поведе с два сета, но австралиецът направи обрат и се класира за четвъртфиналите.

Следващият съперник на Сепи е белгиецът Стив Дарси, който преодоля втория кръг след победа срещу аржентинеца Диего Шварцман с 6:3, 6:3, 2:6, 6:4.

В турнира остават още трима австралийци - поставеният под №27 Бърнард Томич, Джордан Томпсън и Андрю Уитингтън. С отпадането на Кириос обаче шансовете на домакините за значимо представяне в турнира до голяма степен приключват.

Голямата изненада днес беше поднесена от британеца Даниел Еванс, който елиминира поставения под №7 Марин Чилич. 26-годишният англичанин, който до тази година нямаше победа срещу играч от топ 10, се наложи с 3:6, 7:5, 6:3, 6:3.

От турнира днес си тръгна още един от поставените - №19 Джон Иснър. Американецът водеше с два сета, но загуби много драматично срещу Миша Зверев - 7:6 (4), 7:6 (4), 4:6, 6:7 (9), 7:9 след четири часа и десет минути игра.

Другите поставени в горната половина, които излязоха до момента на корта, продължават към третия кръг - №4 Стан Вавринка, №5 Кей Нишикори, №10 Томаш Бердих, №12 Жо-Вилфред Цонга, №17 Роджър Федерер, №23 Джак Сок, №29 Виктор Троицки и №31 Сам Куери.