Служител на особено активният в България през последните месеци Руски институт за стратегически изследования (РИСИ) отправи в характерен стил остри нападки срещу критиците на новия български президент Румен Радев в деня, в който той положи клетва като нов държавен глава.

До 4 януари РИСИ се ръководеше от бившия генерал от КГБ Леонид Решетников, който е имал срещи с ръководството на БСП във връзка с подкрепената от партията кандидатура на Радев. От две седмици институтът се ръководи от Леонид Фрадков, бившият ръководител на външното разузнаване на Русия (2007-2016). Предложението да заеме поста дойде през ноември лично от президента Владимир Путин.

В публикация в държавната информационна агенция РИА "Новости" Игорь Пшеничников внушава, че в събота - ден преди встъпването му в длъжност - предстоят "демонстрации с цел дестабилизиране на обстановката в страната в полза на определени партии". На тях щели да се издигат лозунги срещу Радев и Русия.

Близкият до българското Движение "Русофили" съветник на ген. Решетников се позовава на "неофициални данни" и "информация, появила се в българския интернет".

Пшеничников не оставя читателите да се чудят кой може да е евентуалният организатор - "неправителствени организации, финансирани от чужбина и в частност от САЩ". Той подхвърля, че те били получили инструкции за организиране на масови безредици с плащане на пари, но самият казва, че "и досега не е известно кои ще са тези организации".

От сайта на водещата руска новинарска агенция авторът на "Кой подготвя "майдан в България" директно преминава към "Америка за България", цитира статия от сайта "Гласове" и заключава че, "понятно е, че зат тази фондация стоят същите американски кръгове, които подкрепяха "майдана" в Киев през 2014г.

Друг "авторитетен" български източник, на който се позовава Пшеничников, е порталът "Блиц". Авторът щедро цитира негов текст, обвиняващ Джордж Сорос, че финансирал неправителствени организации, които са "гнезда на оси" и "заплаха за националната сигурност".

В статията се изреждат всички проруски изказвания на Радев - за анексирането на Крим, за нуждата да се отменят санкциите на ЕС и за надеждите Доналд Тръмп да нормализира отношенията с Москва. По повод президента Росен Плевнелиев авторът казва, че "като своя вашингтонски покровител той заяви, че Русия била финансирала антиевропейски партии и медии в България и други страни от Европа, стремейки се отвътре да взриви ЕС".

"Победата на Радев свидетелства, че българите са за сближаване с Русия. Братското отношение на българския народ към Русия съвършено не съвпада с русофобския курс на отиващата си власт", смята Пшеничников.

Текстът му завършва с обвързване на патриотизма на българите с русофилството. Като казва, че "от младите българи е прогонен българският дух", той твърди, че ако възрастните българи излязат на демонстрация, тя по-скоро ще е за подкрепа на Радев и дружбата с Русия. "Макар ме и младите българи не са безвъзвратно изгубени за своята страна", пише на края авторът.

Дневник