В петък в центъра на Вашингтон ще се разиграе най-шеметният ритуал в САЩ. Официално той се нарича трансфер на семействата и представлява 5-6 часа на внимателно подготвено изнасяне на досегашния и нанасянето на новия президент на страната.

Специалистите по подобен род премествания говорят за "цунами от дейности", "балет на хамалите" и "танца на камионите".

"Наричат го добре организиран хаос", коментира Гари Уолтърс, който е подготвял преместването на няколко президентски семейства за 21-годишната си служба като иконом на Белия дом. "Много е зареждащо с енергия, но и е абсолютно изтощително", допълва Ан Сток, която е наблюдавала операцията като секретар на Бил Клинтън.

Сложността на "трансфера на семействата" се състои в това, че когато Барак и Мишел Обама напуснат с децата си Белия дом, всичко е по местата си - дрехите в гардеробите, личните принадлежности в банята, книгите в библиотеката. Много малко неща са събрани, нищо не е опаковано, няма купчини от кашони в ъглите и коридорите.

Когато 5 часа по-късно президентът Доналд Тръмп се нанесе в резиденцията на "Пенсилвания авеню", всичко това ще е изнесено, неговите вещи ще са подредени и на прага ще го посрещне икономът с думите "Господин президент, добре дошли в новия си дом".

И всичко това се разиграва в дом със 132 стаи.

Графикът

Подготовката започва около 18 месеца по-рано, когато икономът изготвя каталози за всички помещения и всички мебели, килими, декорации и вещи. Далеч преди страната да е гласувала за нов президент, екипът му е подготвил попълването на информацията за всичко, което ще се смени или ще остане на мястото си.
В операцията участват над 90 от постоянните служители на Белия дом и компании на няколко подизпълнители. Те се събират около 4 сутринта в очакване да даде заповед Андела Рийд. Това е първият "трансфер на семействата", който тя организира като главен иконом, но хората, с които работи, са от години на позициите си и са участвали поне веднъж в такова събитие.
"Никога не забравяме, че този дом принадлежи на сегашния президент до момента, в който новият не вдигне ръка за полагане на клетва", обяснява Стивън Рокон, предшественикът на Рийд. Той е бивш флотски контраадмирал, поел изискващия изключителна дискретност пост в Белия дом.

Около 8:30 сутринта персоналът се събира в залата за официални вечери, за да се сбогува със семейство Обама и да им поднесе своя специален подарък. Обикновено това е нещо символично - на Роналд Рейгън например бе подарен националният флаг, който се е веел над Белия дом в деня на встъпването му в длъжност. Раздялата винаги е много емоционална и почти никой не успява да се удържи да не се просълзи или разплаче.

Около час по-късно е последното официално събитие - пристига бъдещият президент и двете семейства пият в Синята стая по чаша кафе или чай.

В 10:30 двете семейства излизат от северния вход, влизат в лимузините и отпътуват за Капитолия, намиращ се на по-малко от 3 км.

В този момент започва лудницата в Белия дом.

Като кошер с пчели

Най-трескавата дейност е в помещенията на втория и третия етаж, където живее президентското семейство, и в една от стаите в Западното крило.

Под ескорта на Сикрет сървис камионите за изнасяне се подреждат на западния вход на Белия дом, а тези за нанасяне на новия президент - на източния. На доставчиците е позволено най-много да разтоварят на земята, но нямат право да влизат навътре в резиденцията. От съображения за сигурност всичко се изнася и внася от персонала. За специалистите по подови настилки или електрически мрежи се издават временни пропуски.

Една от причините, обяснява Рокон, е че никой не иска вещ на президента да се окаже на следващия ден в eBay.

Тотално почистване

В цялата резиденция започва почистване или смяна на килими и прозорци, осветителни тела, корекции на интернет и телевизионни кабели. Поставят се нови произведения на изкуството, може да се наложи бояджии да коригират нещо някъде. Но времето е прекалено кратко, за да се правят по-големи строителни ремонти, пребоядисване или поставяне на нови тапети и декорация.

Специално внимание се отделя на почистването на следите от домашните любимци, тъй като може да се окаже, че новото президентско семейство има алергии към някои животни.

Температурата и влажността в стаите се настройват според предпочитанията на новите стопани.

Личните помещения

С отварянето на врати или отстраняването на преградни панели и паравани може бързо да се промени пространството в спалните помещения - в Белия дом те са цели 16.

Личният декоратор и няколко души от персонала на новия президент разопаковат и подреждат дрехи и лични вещи в гардероби, скринове и бани. Когато вечерта новият стопанин се прибере, е изключено в дрешника да са сбутани три неразпечатани кашона.

Първото семейство на Америка разполага с лична кухня и бар на втория етаж плюс кухня на третия етаж. Всички те се опразват и зареждат отново с продукти и напитки (тези обаче президентът си плаща от джоба).

Напълно се подменят цветята и озеленяването в сградата. Понякога се прави пълен редизайн на терасата на покрива. Кинозалата се зарежда с нови филми.

Овалният кабинет

В останалите служебни помещения на персонала може да се случат пропуски, но за една стая това е абсолютно изключено - Овалният кабинет.

Това е първото място, което новият президент иска да види. Първото впечатление, което оставя стаята, е посланието на този президент към американския народ, коментира "Вашингтон пост".

Това означава, че всеки елемент и предмет се оглежда за явен и скрит смисъл, които съдържа. Тръмп, например каза, че ще върне бюста на Уинстън Чърчил, който Обама подмени с този на Мартин Лутър Кинг.

Изчезват всички лични снимки на стария и се подреждат тези на новия президент.

Ако новият държавен глава поиска, подменят се всички мебели, завеси и произведения на изкуството. Овалният килим на пода обикновено остава поне за известно време, защото дизайнът и изработването на нов изисква повече време.

Някъде около обед екип на Националните архиви минава през всички кабинета да събере евентуално оставени документи на старата администрация, включително харддисковете на компютрите. Събират се и подаръците от чуждестранни делегации, които може да са изложени в резиденцията.

Време за изненади

Около 14:30 пред Белия дом започва парадът в чест на новия президент и това е моментът, когато обикновено се случват изненадите. При президента Джордж Хърбърт Уокър Буш например на внучките му Барбара и Джена им стана скучно и отидоха в резиденцията, където се наложи цветарката да ги отведе в градината и да си поиграят на урок по подреждане на букети. При Бил Клинтън се бе изгубила рокля на Хилъри Клинтън за вечерния бал и това бяха най-стресиращите 15 минути.

Някъде между 15:30 и 17 часа новото президентско семейство влиза в преобразения Бял дом. Всъщност тук ще се нанесе само Доналд, тъй като Мелания Тръмп и 10-годишният им син остават в Ню Йорк поне до юни, докато момчето завърши училище.

Цялата хореография на смяната трябва да е така организирана, че Обама да не се чувства "изритан" от дома си, а Тръмп трябва да се почувства комфортно от първия миг.

Дневник