До месец Върховният административен съд (ВАС) трябва да се произнесе окончателно по делото срещу повишените цени на винетките от началото на 2016 г., които са в сила и тази година. Днес петчленен състав на ВАС разгледа делото на втора инстанция и го обяви аз решаване, за което срокът по закон е 1 месец, но той е инструктивен.

През юли 2016 г. стана известно, че тричленен състав на ВАС отмени тарифата за новите цени на винетките стикери. След като Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обжалва решението, процесът стигна до втора инстанция.

Тарифата бе атакувана от няколко неправителствени организации, като след това и прокуратурата също изрази мнение, че в жалбите срещу по-високите цени има основание, тъй като с тарифата не са спазени разпоредби от Закона за нормативните актове.

Днес представителят на прокуратурата поиска от съда да потвърди решението на първа инстанция, което е за отмяна на новите цени. Според прокуратурата жалбата на Министерския съвет и в частност - на Агенция "Пътна инфраструктура", Министерство на регионалното развитие и благоустройството, са бланкетни. Жалбоподателите не посочват никакви нови доказателства за своята теза, аргументира се още прокурорът в близо 20-минутното си изказване.

Адвокатът Николай Димитров от Центъра за законодателни оценки - един от жалбоподателите срещу повишените цени на винетките, заяви за "Дневник", че няма основание за отмяна на решението на тричленния състав на прокуратурата. Спазени са административно-производствените правила, няма материално нарушение на закона и решението не е неправилно.

Ако ВАС окончателно отмени новите цени на винетките, хората няма да могат да си вземат парите, които са платили в повече. Причината - тълкувателно решение на ВАС, според което не могат да се претендират вреди за минал период, преди отмяната на незаконосъобразен акт на държавата.

Не съм съгласен с тезата, че хората няма да могат да си искат парите, платени в повече, заяви Димитров. Той обясни, че след окончателното произнасяне на съда, ако то е за отмяна на новите цени, регионалното министерство ще има 3 месеца да уреди последиците от отмяната им. В този период Министерският съвет трябва да реши как ще се уредят преходните ситуации - между решението за новите цени и отмяната им. Ако кабинетът пропусне или откаже да го направи, гражданите могат да търсят обезщетение за нанесените им вреди по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, допълни Димитров.

dnevnik.bg