Водачите в схемите при жените и мъжете Анжелик Кербер и Анди Мъри постигнаха бързи победи в третия кръг на Australian Open.

След два колебливи мача шампионката мина бързо за 6:0, 6:4 срещу Кристина Плишкова. Германката стигна до осминафиналите след по-малко от час в двубоя си с чехкинята.

Мъри също нямаше особени затруднения за 6:4, 6:2, 6:4 срещу Сам Куери. Четвъртият в схемата Стан Вавринка трябваше да преодолее собствените си колебания и спадове, за да спечели с 3:6, 6:2, 6:2, 7:6 (7) срещу Виктор Троицки.

Кербер изигра безупречен първи сет, в който не даде гейм на съперничката си. Плишкова имаше възможност да върне първия пробив, но германката се защити и след това продължи уверено.

Шампионката продължи серията си до осем поредни гейма след нов пробив в началото на втория сет. Този път Плишкова обърна до 3:2, но в решителните моменти Кербер взе инициативата и заслужи победата.

Водачът при мъжете Мъри показа, че няма проблеми с глезена и бързо премина в осминафиналите. В първия сет двамата с Куери бързо печелеха подаванията си, а в последния момент шотландецът проби за 6:4. Във втория той беше убедителен и не остави шансове на съперника си.

Куери постави Мъри пред най-голямо изпитание в третия сет, в който направи единствения си пробив, за да изравни за 2:2. Първенецът в световната ранглиста отново изчака подходящия момент в края на сета, за да направи решителната крачка и спечели.

В следващия кръг Мъри ще играе с Миша Зверев.

Вавринка започна добре и след пробив поведе с 3:1. Тогава швейцарецът допусна неочакван спад и загуби пет поредни гейма, с което отстъпи и в сета.

След оспорваното начало на втория сет той намери верния път и на свой ред влезе в силна серия. Вавринка взе девет поредни гейма, за да изравни и да поведе с 4:0 в третия сет.

Веднъж взел преимущество в мача, четвъртият в схемата държеше инициативата. Пробив в началото на четвъртия сет му отвори вратите към осминафиналите. Нови колебания обаче попречиха на Вавринка да приключи мача в два случая при свой сервис - при 5:4 и 6:5. Троицки се възползва и стигна до тайбрек.

В решителните разигравания Вавринка съумя да стигне до 9:7. Следващият му съперник ще е Андреас Сепи.