Домакините от Габон отпаднаха още в груповата фаза на Купата на африканските нации след нулево равенство с Камерун.

Габонците не допуснаха загуба, но не успяха да спечелят нито един от трите си мача и завършиха на трето място в група А с три точки.

Така те станаха първият домакин, който отпада още в груповата фаза на турнира от Тунис през 1994 г.

Буркина Фасо спечели групата след победа с 2:0 срещу Гвинея-Бисау. Тимът, воден от Пауло Дуате, събра пет точки.

Със същия точков актив завърши и Камерун, но по-лошата голова разлика отреди на четирикратните шампион на втората позиция и мач срещу Сенегал в четвъртфиналите.

Ситуацията за Габон можеше да бъде коренно различна, но още в третата минута на двубоя Пиер-Емерик Обаменг направи кошмарен пропуск, а в добавеното време и късметът обърна груб на домакините.

Голмайсторът на "Борусия" (Дортмунд) получи перфектно подаване от Денис Буанга, но не успя да насочи топката във вратата на метър от опразнената врата.

Това се оказа единствената стопроцентова ситуация за гол през първото полувреме, в което Габон имаше предимство, но без да успее да установи траен натиск.

След почивката Габон продължи да изпитва трудности в създаването на голови положения до 93-ата минута, когато имаше не едно, а цели две. Изстрел на Буанга обаче срещна гредата, а при добавката вратарят Фабрис Ондоа направи блестящо спасяване след удар на Дидие Ндонг.

В другия мач от групата, който се игра по същото време, Буркина Фасо стигна до победата срещу Гвинея-Бисау след автогол на Рудинилсон Силва в 12-ата минута и попадение на Бертранд Траоре в 58-ата минута.

В четвъртфиналите Буркина Фасо ще се изправи срещу втория отбор от група В, който ще е някой измежду Тунис, Алжир и Зимбабве.