Шампионът от 2009 г. Рафаел Надал е последният четвъртфиналите в Australian Open.

Носителят на 14 титли от Големия шлем допълни финалната осмица след тричасова битка с французина Гаел Монфис - 6:3, 6:3, 4:6, 6:4.

Испанецът беше много по-постоянният играч през цялата среща, въпреки че пропусна доста възможности да спечели по-лесно мача. Той реализира само шест от 17-те си точки за пробив и трябваше да навакса пробив пасив в четвъртата част, за да избегне решаващ пети сет.

Представянето на Монфис пък беше изпълнено с възходи и сривове. Поставеният под номер 8 французин беше далеч от най-добрата си игра в първите два сета, след което показа много силен тенис, за да измъкне третия и да потегли победно в четвъртия. След това обаче той изпадна в голяма дупка и след куп непредизвикани грешки в последните 15-на минути загуби двубоя.

Монфис завърши с 64 непредизвикани грешки, 21 от които в четвъртия сет. В него французинът спаси две поредни точки за пробив при 1:2, след което на свой ред с помощта на мрежата спечели подаването на съперника, за да поведе с 3:2.

Световният номер 6 затвърди предимството си и се доближи на два гейма от победата. При 4:3 той поведе с 30:0, но допусна да загуби четири поредни точки, предимно заради негови грешки, което доведе до връщане на пробива.

Надал използва момента да държи топката максимално дълго в корта и да изчаква грешките на Монфис, а те започнаха да валят една след друга. В десетия гейм французинът отново поведе с 30:0, но отново позволи да се стигне до обрат в подаването му.

Бившият номер 1 не успя да реализира първия мачбол, но при втория грешка на съперника от бекхенд, потвърдена от системата "хоук ай", сложи край на двубоя.

Надал се класира за четвъртфинал в Големия шлем за пръв път от "Ролан Гарос" през 2015 г., когато беше детрониран в Париж от Новак Джокович.

Той записа 13-а победа от 15 мача с Монфис и в спор за място на полуфиналите ще се изправи срещу най-високо поставения тенисист, който остана в турнира - Милош Раонич от Канада.

Надал и Раонич ще се срещнат за девети път, като испанецът има предимство в преките им двубои - 6:2. Световният номер 3 обаче спечели последната им среща - 4:6, 6:3, 6:4 на четвъртфиналите в Бризбейн преди две седмици.

Победителят от деветия им сблъсък ще срещне в полуфиналите Григор Димитров или Давид Гофен. Четвъртфиналите в горната половина противопоставят Миша Зверев срещу Роджър Федерер и Жо-Вилфред Цонга срещу Стан Вавринка.