Президентът на САЩ подписа в първия си редовен работен ден указ, с който нарежда на администрацията си да подготви предоговаряне на NAFTA - действащото от 23 години споразумение за свободна търговия с Мексико и Канада.

Освен това той изпълни предизборното си обещание да нареди оттегляне на страната от Споразумението за тихоокеанско партньорство (TPP). То е между 12 държави от тихоокеанския район без Китай и макар да се ползваше със силната подкрепа на президента Барак Обама, така и не бе ратифицирано от доминирания от републиканците Конгрес.

Новата администрация във Вашингтон има проблем не толкова с Канада, колкото с изнасянето на производство в Мексико, където работната ръка е в пъти по-евтина. В понеделник канадският премиер Джъстин Трюдо започна в Калгари двудневно заседание с правителството, посветено на ефекта за националната икономика от решението на Тръмп да предоговори NAFTA.

На това заседание ще говори Джаред Къшнър, зетят на Тръмп, който бе назначен за високопоставен съветник на новия президент. Трюдо е поканил и Стивън Шуорцман, главен изпълнителен директор на големия нивестиционен фонд Blackstone Group и ръководител на екип от бизнес лидери, които съветват Тръмп.

Властите в Отава опитват да убедят американската власт, че е безсмислено да се премахва свободната търговия между двете страни, след като икономиките на САЩ и Канада са толкова тясно обвързани. "Не ни казаха нищо конкретно за това какви проблеми реално имат с нас", каза посланикът във Вашингтон Дейвид Макноутън. Според него Канада може да пострада от непредвидени щети от американски мерки, насочени срещу Мексико.

На 31 януари мексиканският президент Енрике Пеня Нието ще разговаря във Вашингтон с Тръмп, а в понеделник министърът на икономиката Илдефонсо Гуахардо каза, че страната е готова да предоговори NAFTA, но и че всяка промяна в митническата политика на САЩ ще бъде посрещната с "огледално" решение от Мексико за американския бизнес и инвестиции. Гуахардо допълни, че тепърва трябва да се изясни какво по-точно иска екипът на Тръмп.

Борсите в САЩ се подготвяха за леко понижаване на индексите, а доларът стигна най-ниското си обменно равнище от 6 седмици насам, което се смята за реакция на неяснотите, които създават за бизнеса решенията на Тръмп. В понеделник инвеститорите се насочиха към защитата на златото и американските държавни облигации след като в петък в речта си при поемане на поста новият държавен глава ясно даде да се разбере, че ще води протекционистична политика.

Тревогата от започване на икономически изолационизъм и търговски конфликти се оказва по-силна от досегашните надежди на борсите, че Белият дом ще прокара намаляване на данъците и ще вложи стотици милиарди в инфраструктурни проекти в САЩ.

Но от действията на президента има и доволни. "От гледна точка на динамиката на пазара, Доналд Тръмп е мечтата на брокерите, защото кара търговията да се движи с резки възходи и спадове и изнервени действия на участниците", казва за "Ройтерс" Андре Бакос, управляващ директор за американската компания Janlyn Capital.

Дневник