Шампионът от 2014 г. Стан Вавринка е първият полуфиналист в тазгодишното издание на Australian Open.

Швейцарският тенисист показа максимална ефективност и спечели в три сета срещу финалиста от 2008 г. Жо-Вилфред Цонга - 7:6 (2), 6:4, 6:3.

Двубоят продължи 2 часа и 14 минути, а Вавринка записа четвърта поредна и общо пета победа в осмия си мач с французина.

Носителят на три титли от Големия шлем реализира три пробива от три възможности и спаси пет от шестте шанса, които се откриха пред Цонга, за да си осигури място на полуфиналите в Мелбърн за трети път в последните четири години.

Световният номер 4 беше по-агресивният тенисист и завърши мача с много повече уинъри - 41 срещу 27, а освен това допусна по-малко непредизвикани грешки - 28 срещу 39.

Поставеният под №12 Цонга показа малко по-ефективен първи сервис - седем аса и 74% спечелени точки срещу четири аса и 71% за Вавринка. Швейцарецът обаче имаше огромно предимство при втория начален удар (65% срещу 43%).

В първия сет нито един от двамата не получи възможност за пробив, а в последвалия тайбрек Вавринка имаше категорично предимство и даде само две точки на съперника.

Във втората част Цонга проби пръв за 4:3, но шампионът от 2014 г. отговори със серия от седем поредни гейма в своя полза, за да вземе два сета аванс и да поведе с 3:0 в третия.

Цонга спря серията на съперника, а при 2:4 дори имаше шанс да върне пробива. Вавринка обаче се спаси и при следващото си подаване приключи двубоя с гейм на нула.

"Условията бяха доста бързи, а днес беше и малко ветровито. Беше трудно да контролираме топката, което ни създаде трудности в първия сет. Във втория сет обаче започнах да се движа много по-добре, станах по-агресивен и това направи разликата днес", каза Вавринка след мача.

В опит да стигне до втория си финал в Мелбърн след 2014 г. той ще се изправи срещу победителя от мача между сънародника си Роджър Федерер и германската сензация Миша Зверев.