Носителят на 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер сложи край на неочаквания поход на световния номер 50 Миша Зверев на Australian Open.

35-годишният швейцарец се класира за полуфиналите в Мелбърн след категорична победа с 6:1, 7:5, 6:2.

Федерер изигра солиден мач и не даде никакви шансове на германеца, който сензационно отстрани световния номер 1 Анди Мъри в предишния кръг и за пръв път в кариерата си игра четвъртфинал в турнирите от Големия шлем.

Четирикратният шампион в Мелбърн стигна до успеха само за 92 минути и ще срещне сънародника си Стан Вавринка в спор за място на финала.

Федерер стигна до финалната четворка на Australian Open за рекорден 13-и път. Той се доближи до абсолютния рекорд за най-много полуфинали в един турнир от Големия шлем, който се държи от американеца Джими Конърс - 14 на US Open.

За разлика от Мъри в предишния кръг, Федерер се оказа перфектно подготвен за постоянните излизания на мрежата на Зверев. Швейцарският ветеран показа страхотно придвижване по корта, а минаващите му удари оставяха съперника без отговор.

Зверев се озова на мрежата 75 пъти, но излезе победител само в 30 от тези случаи. Федерер разчиташе добре сервиса на родения в Moсква германец и спечели 47 от 97-те точки, разиграни след начален удар на световния номер 50.

Рекордьорът по титли от Големия шлем не отсъстваше по агресия на своя опонент, но беше много по-ефективен - 23 точки от 32 излизания на мрежата и общо 65 печеливши удара срещу 30 на Зверев при равен брой непредизвикани грешки - по 13.

Първият сет на двубоя продължи едва 19 минути. Федерер спечели скоростно първите пет гейма, преди Зверев да се разпише в резултата и да избегне "геврека".

Втората част беше доста по-равностойна. Зверев заигра доста по-добре и дори проби при първата си и оказала единствена възможност за пробив в мача. Германецът поведе с 3:1, но веднага допусна резултатът да бъде изравнен.

При 5:4 Зверев поведе с 30:15 при сервис на Федерер. Швейцарецът обаче отговори с блестяща серия от 11 поредни точки. Така той стигна до три поредни сетбола при 6:5, възползва се от третия и се доближи на сет от победата.

В третата част 29-годишният Зверев положи огромни усилия, за да удържи равенството до 2:2, но след това не спечели нито един гейм до края на двубоя.

"Той изигра невероятен турнир. Победи страхотни играчи. Щастлив съм за него, защото премина през много трудни времена и няколко контузии", каза Федерер по адрес на Зверев.

Швейцарецът записа трета победа от три мача без загубен сет срещу германеца. Той има огромно предимство в директните двубои и срещу следващия си съперник - 18:3.

Нов успех ще осигури на Федерер първи финал в Големия шлем от US Open 2015 и възможността да стане вторият най-възрастен шампион в шлема след Кен Розуел.

Вторият полуфинал при мъжете ще стане ясен утре след двубоите Григор Димитров срещу Давид Гофен и Милош Раонич срещу Рафаел Надал.