Европейската инвестиционна банка ще продължи реализирането на плановете си да влага по около 20 млрд. евро във всяка от от следващите 5 години в проекти, свързани с борбата с предизвикани от човешката дейност промени в климата, се казва в специално съобщение на кредитната институция на ЕС.

"Ройтерс" допълва, че това се възприема като предупреждение към скептично отнасящите се към тезата за човешкото влияние върху климатичните промени, че няма да има промяна в кредитната политика и след като в Белия дом влезе един от тези критици.

"Климатичните инвестиции" заемат около една четвърт от кредитния портфейл на ЕИБ. Миналата година тя отпусна около 84 млрд. евро, от които 19 млрд. евро попадат в тази категория.

"Ние, европейците, трябва да предвождаме свободния свят срещу климатичните скептици", заяви на пресконференция Вернер Хойер, председател на управителния съвет на ЕИБ.

Той не спомена поименно президента Доналд Тръмп, който обеща да помогне на енергийната индустрия, включително чрез занижаване на регулаторните изисквания за въглеродни емисии и чрез оттегляне на САЩ от Договора за глобалния климат, подписан в Париж в края на 2015 г.

"Възнамеряваме да предоставим 100 млрд. долара за климатични проекти в следващите 5 години. Това е най-големият подобен принос от която и да е институция, контролирана от различни страни", добави Хойер.

Проблем създава напускането на ЕС и банката от страна на Великобритания - един от четирите основни акционери в ЕИБ, контролираща около 16% от акциите ѝ. Хойер коментира, че е "абсолютно неясно" какво ще стане с дела на британците, но не изключи възможност страната да остане акционер и след Брекзит. Само държави могат да са акционери в банката и подобна промяна трябва да бъде одобрена от Лондон и останалите 27 страни в ЕС.

След като премиерът Тереза Мей задейства член 50 от Договора за ЕС и започнат да текат двете години за преговори, банката ще остане в неизяснена ситуация, каза още Хойер. "Във Великобритания много хора ще съжаляват, ако се наложи да ограничим или напълно да прекратим дейността си там." Миналата година ЕИБ вложи в страната над 7 млрд. евро.

Хойер поясни, че Великобритания не разполага със собствена банка за развитие и за някои проекти, особено тези в инфраструктура, зависи в голяма степен от ЕИБ. И след напускането на ЕС британският бизнес ще продължи да получава заеми от банката, но "въпросът е за мащабите".

Dnevnik.bg