Проектирането на стена по границата с Мексико започва незабавно, а изграждането ѝ ще стартира "след няколко месеца".

Това заяви президентът Доналд Тръмп в първото си интервю за американска телевизия след встъпването в длъжност в петък. Пред Ей Би Си той отговори на въпрос кога ще започне строителството: "Веднага, щом сме готови, щом сме в състояние физически да го изпълним. Бих казал няколко месеца, да. Но със сигурност планирането започва незабавно".

В разговора с водещия на ABC News Дейвид Мюир президентът повтори тезата си, че проектът, за който никой досега не е казвал какво по-точно ще представлява и колко ще струва, ще бъде изцяло платен от Мексико. Преговорите по този въпрос между двете страни щели да започнат "относително скоро". Границата между САЩ и Мексико е с дължина около 3200 км.

"В крайна сметка... от Мексико ще ни бъдат възстановени разходите, както винаги съм казвал", заяви Тръмп. По време на рразговора той още веднъж каза, че "100 процента" мексиканците ще платят всичко.

Проектирането и строителството ще бъдат за сметка на американския данъкоплатец, "но после ще си върнем парите от Мексико", настоява 45-ят президент на САЩ. "Казвам ви само, че ще има плащане. То вероятно ще е в някаква сложна форма. Правя нещо добро за САЩ. То ще е добро и за Мексико. Искаме да имаме много стабилна, много солидна държава Мексико", продължи Тръмп в интервюто, излъчено в сутрешните часове.
Белият дом потвърди, че през работния ден президентът ще подпише съответни директиви. "Издигането на преграда е нещо повече от предизборно обещание. Това е разумна първа стъпка към реална защита на пропускливата ни граница. Така ще се спре потокът от наркотици, престъпност и нелегална имиграция към Съединените щати", заяви говорителят Шон Спайсър.

Сред очакваните мерки е и назначаването на нови 5000 служители в граничната охрана и митниците със задача да залавят нелегално прекосилите границата. Числеността на агентите на имиграционните и митнически служби вътре в страната ще бъде увеличена 3 пъти, като задачата им ще бъде да задържат и депортират имигрантите, пребиваващи незаконно в САЩ, посочва "Ройтерс".

И сега Агенцията за митниците и граничната охрана има право на 21 хиляди служители, но реално е наела малко повече от 19 хиляди. Смята се, че в страната има до 11 млн. нелегално пребиваващи и по време на кампанията си Тръмп обеща да ги изгони всичките от САЩ.

Новата администрация се заканва и да прекрати възможността за съществуване на т.нар. градове-убежища, управлявани предимно от представители на Демократическата партия и със служители, отказващи да сътрудничат на федералните власти в борбата с нелегалната имиграция. Тръмп е казвал, че може да спре федералното финансиране за такива градове, ако не променят политиката си.

В сряда говорителят му Шон Спайсър заяви, че сред указите, които президентъ ще подпише през деня, е именно лишаването на такива градове от федерални средства и прекратяване на политиката "ловим ги и ги пускаме" на предишните администрации във Вашингтон.

В сряда след поредицата новини за започване на стената с Мексико и за строителство на два големи петролопровода поскъпнаха с 2.5-3 процента акциите на американските строителни компании. Това също допринесе за пръв път индексът Dow Jones Industrial Average за активността на Уолстрийт за пръв път да надхвърли прага от 20 000 пункта.

dnevnik.bg