Европейската комисия препоръча удължаване с още три месеца на временните проверки, които се извършват в Шенгенското пространство от Австрия, Германия, Дания, Швеция и Норвегия, предаде БТА.

Решението за въвеждане на временния граничен контрол в Шенгенското пространство бе взето през есента на 2015 г. вследствие на засиления наплив на мигранти. Периодът вече бе удължаван и се очакваше граничният контрол да действа до февруари 2017 г.

Европейският комисар по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос посочи, цитиран от агенция Ройтерс, че това са извънредни мерки за извънредни ситуации. По думите му удължаването до средата на май следва да е последно.

ЕК е на мнение, че условията за възстановяване на обичайния ред в Шенген все още не са изцяло изпълнени, независимо от постепенното успокояване на миграционната обстановка и постигнатия значителен напредък за по-доброто управление на външните граници на ЕС и за намаляването на незаконната миграция. Комисията отбелязва, че в Гърция се намират значителен брой незаконни мигранти и търсещи убежище хора и положението остава нестабилно по маршрута в Западните Балкани, което води до заплаха от вторични движения, пише БТА.

От февруари операциите на европейската гранична служба ще подпомагат Гърция. До средата на март в страната трябва да бъде постепенно възстановено пълното прилагане на правилата от Дъблин, заявява ЕК.

Очаква се Съветът на Европейския съвет да вземе решение за удължаване на граничния контрол след предложението на ЕК. Комисията уточнява, че необходимостта, честотата, мястото и времето за извършване на проверките следва да бъдат преразглеждани всяка седмица, като проверките бъдат съобразени със съответната заплаха. Когато е целесъобразно, постепенно следва да се прекратява извършването на тези проверки.

Комисията отчита, че през последните години възникнаха нови предизвикателства, свързани със сигурността, както при неотдавнашното терористично нападение в Берлин. Макар настоящата правна рамка да бе достатъчна за справяне с трудностите досега, ЕК разглежда въпроса дали законодателството е достатъчно добре съобразено за справяне с променящите се предизвикателства, свързани със сигурността.

dnevnik.bg