Новият постоянен представител на САЩ в ООН обеща в петък реформиране из основи на световната организация и предупреди съюзниците на страната, че ако не я подкрепят, тя ще си записва имена и ще реагира.

Ники Хейли бе предложена от президента Доналд Тръмп за поста, макар да няма дипломатически опит и да не е работила никога във федералната администрация.

"Целта на администрацията (на Тръмп) е да демонстрира, че има стойност в ООН и ще покажем стойност като демонстрираме нашата сила, нашият глас, с подкрепата на съюзниците ни и като гарантираме на тези съюзници, че могат да разчитат на нас", заяви тя при връчването на акредитивните си писма на генералния секретар Антонио Гутериш.

"За онези, които не подкрепяме, ще си записваме имена и ще правим списъци да реагираме съответно", каза бившият губернатор на Южна Каролина.

Според Хейли намерението на САЩ за реформирането на ООН е "всичко, което работи, да бъде подобрено; всичко, което не работи, да се опитаме да ремонтираме, а ако нещо е остаряло и ненужно - да бъде закрито".

През седмицата изданието The Daily Beast публикува проект за указ на президента Тръмп, съгласно който да се създаде специална комисия, включваща държавния секретар, министъра на правосъдието и директора на спецслужбите. Тя трябва да проведе едногодишен преглед на финансирането от страна на САЩ на международни организации. Целта е да се опита намаляване с 50% на доброволното им финансиране от страна на Вашингтон.

САЩ са най-големият вносител в ООН - 5.4 млрд. долара, или 22% от основния бюджет на организацията, плюс 28% от 7.9 млрд. долара от бюджета за мироопазващи мисии. Това не са доброволни средства, а вноски, които Вашингтон прави като страна член.

Доброволното финансиране засяга структури на ООН като Програмата за развитие (ПРООН), Организацията за защита на децата УНИЦЕФ, Световната програма по прехраната и Фондът на ООН за населението.

Dnevnik.bg