Най-крайното досега президентско решение на Доналд Тръмп веднага хвърли в хаос американската имиграционна система - както за бежанци, така и за законно пребиваващи в САЩ - които бяха връщани на границата и може да се окажат блокирани за месеци наред извън страната.

Нареждането за 120 дни да се затворят границите за бежанци за срок от 4 месеца и замразяването за 3 месеца влизането на граждани на 7 държави (Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен) бе посрещнато с остри критики в САЩ и по света (включтелно от Великобритания, Германия и Франция), съдебни искове и заплахи за ответни мерки от засегнати страни.

Неизвестен засега брой хора, законно пребиваващи в САЩ, са принудени да се откажат от планирани пътувани зад граница поради опасност при завръщане да не ги пуснат през границата.

Юристи твърдят, че указът е незаконен, защото през 1965г. Конгресът приема закон, с който постановява, че никой не може да бъде "дискриминиран относно издаването на имигрантска виза заради своя пол, раса, националност, месторождение или местоживеене". Този закон има за цел и защита интересите на американските граждани като им гарантира, че могат да издържат гостуващи членове на семейството си или да сключват брак с чужденци без да страдат от дискриминация заради това.

На няколко места по света на чужденци с виза не бе позволено да се качат на самолета за САЩ. Американски адвокати по имиграционни въпроси цяла нощ работиха в опит да помогнат на блокирани пътници да се приберат у дома. В Ню Йорк адвокати от една от най-влиятелните правозащитни организации поискаха от федералния съд да блокира изпълнението на президентското нареждане, като посочват, че много хора, включително чужденци, работещи за армията, са задържани незаконно на границата.

По летищата имиграционни и митнически власти се опитваха да разберат как точно нареждането на Тръмп засяга дейността им. Служители на администрацията казват, че институциите им не са консултирани предварително и в някои случаи са научили подробности, едва когато медиите са разпространили първите информации.

Има случаи, в които някои законно пребиваващи в САЩ вече са пътували през океана, когато президентът издаде заповедта си.

Компании със служители от засегнатите страни, които са се оказали по това време зад граница, се опитват да им помогнат да стигнат до работата си навреме. Неправителствени организации казват, че хиляди хора, на които е било предоставен статут на бежанци в САЩ, е трябвало да пътуват следващата седмица до САЩ.

Според медиите в САЩ през границата не са били допускани и студенти, следващи в американски университети.

Забраната от петък обхваща и притежателите на зелени карти от седемте страни, потвърди говорител на министерството на вътрешната сигурност. Пропускането им ще става случай по случай, като изключени ще се правят в името на "националния интерес", но в първите часове на служителите не беше ясно по какъв критерий се определя що е национален интерес.

Инструкциите на Държавния департамент определят пътници с двойно гражданство няма да бъдат допускани в САЩ за срок от 90 дни или ще им бъде издадена имигрантска или неимигрантска виза. Това засяга не само тези с американско гражданство и такова на някоя от седемте държави, но и на страни за безвизово пътуване като например поданик на Канада и Иран.

dnevnik.bg