Роджър Федерер спечели 18-а титла от Големия шлем след зрелищен петсетов сепктакъл с Рафаел Надал във финала на Australian Open. 35-годишният швейцарец триумфира за пети път в Мелбърн след успех с 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 в двубой, продължил 3 часа и 37 минути.

Федерер изоставаше с 1:3 в петия сет, но спечели пет поредни гейма и излезе победител в своя мач №100 на Australian Open.

Toй спечели едва трета победа срещу Надал в дванадесетия им сблъсък в Големия шлем и първа от финала на "Уимбълдън" през 2007 г. Той вече има 12 победи в 35 мача с испанеца, който остава с 14 трофея в турнирите от голямата четворка.

Федерер грабна първият си трофей в Големия шлем от 2012 г. и стана вторият най-възрастен шампион в Големия шлем след Кен Розуел. Toй се възкачи на трона в Мелбърн за пръв път от седем години насам и за пети след 2004, 2006, 2007 и 2010 г.

Надал пък можеше да се превърне в първия играч в историята на тениса, печелил повече от веднъж всяка една от надпреварите от Големия шлем, но загуби битката за трофея на Australian Open за трети път след 2012 и 2014 г.

За двамата най-успешни тенисисти този турнир се оказа своеобразно завръщане на голямата сцена. Федерер не беше играл официален турнир от миналогодишния "Уимбълдън", след който трябваше да си вземе близо седем месеца почивка заради операция в коляното.

Надал също прекрати предсрочно сезона си след US Open, за да се лекува от травма в китката, която го измъчваше през целия минал сезон. Заради честите травми той не беше преминавал четвъртфиналите в Големия шлем от титлата на "Ролан Гарос" през 2014 г.

Двамата обаче дойдоха преобразени в Мелбърн и цели 13 години след първата си среща на корта подновиха най-голямото съперничество в тениса.

В началото на мача предимството беше на страната на сервиращите и за целия първи сет се стигна само до една възможност за пробив. Федерер я реализира в ключовия седми гейм, след което затвърди предимството си с подаване на нула, завършено с ас.

При 5:4 швейцарецът сервираше за сета и отново беше безупречен. Той даде една точка на съперника, преди да приключи първата част с още една директна точка от начален удар.

Надал отговори по впечатляващ начин и спечели първите четири гейма на втория сет. Той не успя да затвърди втория пробив и Федерер намали до 2:4, но в следващите си две подавания испанецът не даде нито една точка на швейцареца и изравни сетовете след 6:3.

Третият сет предложи страхотна битка на корта, въпреки че беше убедително спечелен от Федерер. Рекордьорът по титли от Големия шлем спаси три точки за пробив още в първия гейм, след което проби подаването на Надал и малко по-късно вече водеше с 3:0.

В шестия гейм швейцарецът реализира втори пробив и поведе с 5:1. Сервирайки за сета, той имаше доста трудности и беше изправен пред две точки за връщане на единия пробив, но запази спокойствие и измъкна подаването си.

Изостанал с 1:2 сета, Надал заигра много по-силно. Сервисът му започна да работи по-добре, ударите му от форхенд станаха още по-дълбоки, а бекхендът по диагонала също му носеше доста точки.

Испанецът не даде нито една точка за пробив на Федерер в четвъртата част, спечели подаването на съперника за 3:1 и удържа предимството си до края, за да вкара финала в решителен пети сет.

Петият сет се оказа истинско украшение на турнира. Надал проби още в първия гейм, а в следващите си две подавания спаси няколко точки за пробив и поведе с 3:1.

В шестия гейм испанският тенисист отново беше изправен пред точка за пробив и отново оцеля. Федерер обаче стигна до пета възможност и този път успя.

Швейцарецът се възползва от инерцията, затвърди пробива за 4:3, а в осмия гейм поведе с 40:0 и стигна до три поредни точки за пробив, които бяха с цената на "скрит" мачбол.

Надал отново се показаха като изключителен боец, спаси и трите, след което успя да неутрализира и четвърта. Федерер обаче си извоюва пета и я реализира, за да се доближи на гейма от победата.

Швейцарецът трябваше здраво да се потруди, сервирайки за 18-ата си титла от Големия шлем. Той изостана с 15:40, но два аса и два уинъра от форхенд му донесоха мечтания трофей в Мелбърн.