Доналд Тръмп подписа в събота заповед за реорганизация на Съвета за национална сигурност към президент, като с нея извади от постоянния му състав директора на Националното разузнаване и председателя на Съвета на началник щабовете на американската армия.

За сметка на това влиза Стив Банън, журналистът, който 10 години стои зад изключително агресивния срещу демократите портал Breitbart News, демонстрирал антисемитизъм и расизъм. Банън направи много за мобилизиране на крайната десница в полза на Тръмп, попадна в предизборния му щаб и бе издигнат до високопоставен съветник и главен стратег на новия президент. Той никога не е заемал изборна длъжност и е аутсайдер за властовите центрове във Вашингтон.

Другият нов член на Съвета за национална сигурност е бившия генерал Майкъл Флин, който става председател на тази важна институция в Белия дом. Той бе отстранен през 2014 г. от ръководния пост на военното разузнаване заради конфликт с директора на националното разузнаване и е смятан за един от хората, поддържащи връзки на екипа на Тръмп с Русия и президента Владимир Путин.

През седмицата "Уолстрийт джърнъл" обърна внимание, че сред сътрудниците на Съвета за национална сигурност попадат доста военни с опит в борбата с радикалния ислям и подкрепящи политика за удържане разрастващата се роля на Иран в Близкия изток. От съобщението на Белия дом се създава впечатление, че съветът ще отделя повече внимание на киберсигурността на САЩ.

Новият директор на националното разузнаване ще бъде 73-годишният Дан Коутс. Той два пъти е бил сенатор от щата Индиана и посланик в Берлин (2001-2005), а през 2014 г. Русия в контрасанкции му забрани да влиза на нейна територия. Коутс отвърна, че за него е чест да попадне в черния списък на Москва.

"Не съм голям фен на Путин. Не съм голям фен и на Русия", каза през ноември 2015 г. той в изказване пред Сената на САЩ. Той обаче се е изказвал за открито партньорство с руснаците в борбата срещу "Ислямска държава". "Както научихме през 1941, заради национални кризи се оказваме в леглото със странни партньори", коментира Коутс, който няма да членува в Съвета за национална сигурност на Тръмп.

Съветът е основна институция за консултиране на президента по външната политика и въпросите на националната сигурност и обикновено има задача да координира дейността на другите министерства и агенции, включени в състава му.
Представител на Белия дом казва за "Уолстрийт джърнъл", че промяната се наложила, тъй като "цялостното ни впечатление бе, че някои агенции ще изпратят хора на неподходящото ниво и без власт да взимат решения или да представляват департаментите си, т.е. ще се решава нещо, без реално това да са решения".

dnevnik.bg