Веригата "Старбъкс" (Starbucks) ще наеме 10 000 бежанци в магазините си по света в идните пет години като знак на протест срещу забраната на Доналд Тръмп за бежанци и граждани на седем мюсюлмански държави да влизат в САЩ.

Набирането им ще започне в САЩ и ще се фокусира върху хора, работили за американската армия – най-често това са преводачи, които остават в риск след приключването на операциите на местна почва.

Изпълнителният директор Хауърд Шулц заяви в писмо до подчинените си, цитирано от Би Би Си, че заповедта на президента Тръмп е причинила "объркване, изненада и съпротива", но фирмата "няма да стои мълчаливо и безучастно, докато несигурността, причинена от новата администрация, расте всеки ден".

"Старбъкс" е поредната мултинационална компания, която протестира срещу изненадващото и крайно решение на Тръмп. Приложението за настаняване под наем Airbnb обяви, че ще предложи безплатно подслон на бежанци, засегнати от забраната.

Наредбата на Тръмп веднага хвърли в хаос американската имиграционна система - както за бежанци, така и за законно пребиваващи в САЩ - които бяха връщани на границата и може да се окажат блокирани за месеци наред извън страната.

Нареждането за 120 дни да се затворят границите за бежанци за срок от 4 месеца и замразяването за 3 месеца влизането на граждани на 7 държави (Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен) бе посрещнато с остри критики в САЩ и по света (включително от Великобритания, Германия и Франция), съдебни искове и заплахи за ответни мерки от засегнати страни.

Вчера федерален съдия спря част от заповедта, забранявайки на граничните власти да връщат хората, идващи с валидна виза от тези държави.

Представител на американското министерство на вътрешната сигурност каза, че около 375 пътници са засегнати досега от разпоредбата, като 109 са преминавали транзитно през САЩ. Други 173 са били спрени от авиокомпаниите да се качат на полети за САЩ, съобщи "Ройтерс".

Неизвестен засега брой хора, законно пребиваващи в САЩ, са принудени да се откажат от планирани пътувани зад граница поради опасност при завръщане да не ги пуснат през границата.

Юристи твърдят, че указът е незаконен, защото през 1965 г. Конгресът приема закон, с който постановява, че никой не може да бъде "дискриминиран относно издаването на имигрантска виза заради своя пол, раса, националност, месторождение или местоживеене". Този закон има за цел и защита интересите на американските граждани, като им гарантира, че могат да издържат гостуващи членове на семейството си или да сключват брак с чужденци, без да страдат от дискриминация заради това.

По летищата имиграционни и митнически власти се опитваха да разберат как точно нареждането на Тръмп засяга дейността им. Служители на администрацията казват, че институциите им не са консултирани предварително и в някои случаи са научили подробности едва когато медиите са разпространили първите информации.

Има случаи, в които някои законно пребиваващи в САЩ вече са пътували през океана, когато президентът издаде заповедта си.

Компании със служители от засегнатите страни, които са се оказали по това време зад граница, се опитват да им помогнат да стигнат до работата си навреме. Неправителствени организации казват, че хиляди хора, на които е било предоставен статут на бежанци в САЩ, е трябвало да пътуват следващата седмица до САЩ.

Според медиите в САЩ през границата не са били допускани и студенти, следващи в американски университети.

Забраната от петък обхваща и притежателите на зелени карти от седемте страни, потвърди говорител на министерството на вътрешната сигурност.

dnevnik.bg