Лидерите на Силициевата долина поведоха корпоративната съпротива срещу скандалната заповед на президента Доналд Тръмп, която забранява временно приема на бежанци и граждани на седем мюсюлмански държави в САЩ (Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен).

Те бяха едни от малкото хора на висши постове в едрия бизнес, които гласно критикуваха Тръмп и предприеха действия против заповедта му. Повечето големи банки и автомобилни компании отказаха да коментират казуса, отбелязва агенция "Ройтерс".

Apple, Google и Microsoft предложиха правна помощ на засегнатите си служители. Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск и шефът на Uber Травис Каланик, които са част от екипа, съветващ Тръмп за бизнеса, критикуваха публично заповедта и обещаха да представят тревогите си пред държавния глава.

Каланик заяви, че Uber ще създаде фонд на стойност 3 млн. долара, за да съдейства на служителите си, засегнати от забраната.

Председателят на стартъп инкубатора Y Combinator Сам Алтман написа обширен блогпост, призоваващ тех индустрията да се обедини срещу действията на президента.

"Почти всеки републиканец, с когото съм говорил, знае, че това е грешка. Пол Райън, Майк Пенс, Кевин Маккарти и Джеймс Матис сами го казаха, когато Тръмп заговори за забраната на мюсюлмани да влизат в САЩ. Трябва да напомним на всички в тази администрация, че до края на живота си ще трябва да отговарят защо са били съучастници."

Основателите на транспортното приложение Lyft Джон Цимър и Лоугън Грийн обещаха дарение от 3 млн. долара за Американския съюз за граждански свободи (ACLU). Неправителствената организация е един от най-яростните защитници на гражданските права и именно заради неин иск федерален съдия вчера отмени част от заповедта на Тръмп, забранявайки депортацията на граждани на седемте държави, пристигнали в САЩ с валидни визи.

Основателят на инвестиционната компания Harrison Metal Майкъл Диъринг обяви проект на име Project ELLIS, който да съдейства на стартъпи и по-малки фирми, чиито служители са пострадали от забраната. Идеята е да дадем на хората достъп до "ресурси, които биха имали, ако бяха в Google, Apple или Microsoft", каза той.

Японската технологична компания Rakuten, собственик на приложението Viber, ще предложи безплатни международни обаждания между САЩ и седемте държави в списъка на Тръмп.

По време на кампанията си Тръмп нападаше както Силициевата долина, така и Уолстрийт. След като бе избран обаче, той привлече бивши инвестиционни банкери, мениджъри на хеджфондове и частни инвеститори в администрацията си, припомня агенция "Ройтерс".

Представители на Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America и Morgan Stanley отказаха да коментират заповедта му от петък. Wells Fargo & Co заявиха, че анализират как тя ще се отрази на бизнеса им. JPMorgan Chase са се свързали със служителите си, засегнати от забраната.

dnevnik.bg