Софийският градски съд регистрира "Да, България" като политическа партия и уважи искането им решението на съда да стане известно още в днешния ден, когато беше и първото заседание по делото. Прокуратурата не възрази срещу регистрацията и заяви, че са спазени всички законови изисквания за регистрация на политическа партия.

Такава бе и преценката на съдия Румяна Спасова. Партията е вписана под името "Движение Да България" заедно с нейния устав и национален съвет от 102- ма членове и председател бившият правосъден министър Христо Иванов.

Съдия Спасова заяви, че в инициативния комитет за учредяване на партията е имало 77 души, при изискуеми от закона 50. На учредителното събрание са присъствали 1235 учредители, при изискуеми от закона 500. Освен това за регистрация на политическата партия е предоставен списък, съдържащ трите имена, ЕГН и постоянен адрес на 2825 членове, като определеният в закона минимум е 2500.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд в седемдневен срок, но Христо Иванов не очаква такова действие от страна на прокуратурата. Това означава, че "Да, България" ще може да се вмести в сроковете и ще участва на предстоящите парламентарни избори на 26 март. "Да, България" отива на избори, отива сама", заяви Иванов след заседанието.

Съдът по правило има 14-дневен срок да обяви решението за регистрация на партия. В молбата си "Да, България" са се възползвали от законовата възможност и са поискали съдът да се произнесе в първото открито съдебно заседание.

"Тази бързина не е безпрецедентна за българския политически живот. Като бивш министър на правосъдието искам да ви кажа, че тя не е безпрецедентна за българската съдебна власт по никакъв начин, въпреки всички твърдения. От самото начало казах, че документите ни са изрядни и че очаквам съдът да се произнесе своевременно, и че прокуратурата ще се отнесе професионално. От чисто съдебно-административна гледна точка няма нищо изненадващо в днешното решение. Изненадващо е за тези, които грешно пресмятаха сроковете - предимно политически лица, макар някои от тях с адвокатски права." Така председателят на новоучредената партия Христо Иванов коментира факта, че съдът уважи искането на партията да се произнесе веднага по регистрацията й.

Пред журналисти след регистрацията Христо Иванов представи по-отчетливо позиционирането и характера на "Да, България".

"Не търсим идентификация с дясното"

Той коментира тезите, че партията му разделя дясното пространство в България. "Ние никого не разделяме, целта ни е да обединим повече хора, отколкото в момента има в тази 7-% ниша, за която е това вълнение и борби".

"Не очаквайте от нас да се включваме в никакви сектариански свади, които са характерни за дясното. Не случайно "Да, България" не желае да търси твърда идентификация с тази традиция в българския политически живот. Обръщаме се към много по-широка общност, която е притеснена от това, че България по вътрешни и външни причини рискува да загуби считаният досега за абсолютно сигурен път на развитие - европейски и демократичен", допълни бившият правосъден министър.

"Предефиниране на центъра в българския политически живот"

По думите му целта на партията не е разцепване на дясното, а предефиниране на центъра в българския политически живот, както и акцентиране на централната му тема, "която досега се считаше, че е гарантирана от международни структури като ЕС и НАТО, днес обаче тя е все повече под съмнение", обясни Иванов. Според него трябва да се постави категорично темата за отвоюване на българската държава от корупционната зависимост и корупционния модел. "А това не е нито лява, нито дясна тема", заяви той.

Призив за антикорупционен блок в следващия парламент - "в първия ден след изборите"

По тази причина Христо Иванов определи като необосновани емоциите, които предизвика решението на партията да се яви сама на изборите. Той отправи покана - "към всички, които заслужат гласовете си и се окажат в следващото Народно събрание и които биха имали лице да застанат зад антикорупционната кауза, в първия ден след изборите да започнем разговори за антикорупционен блок в следващия парламент".

Иванов заяви, че това е покана към всеки бъдещ депутат, които иска да се бори за освобождаването на България от корупционното робство. Приемането на поканата обаче ще означава скъсване с определени политически традиции, допълни той. Посочи и лице на българския корупционен модел - ГЕРБ, ДПС и БСП.

На повтарящия се въпрос как все пак партиите да си поделят десните гласоподаватели, Иванов отговори, че изборите не са математика, а са работа и убеждаване на хората в доверие.

"Няма 7 %, които са наследство на някого вдясно и ние да се борим като синовете и дъщерите на Гераците сега за тая мера. Няма такава политическа логика и мисля, че това е един от пороците на дясното. Не съм в положение да им давам акъл на носителите на тази традиция, но нашето желание е да застанем пред избирателите и да получим доверие за една по-широка кауза, която обединява повече хора", допълни той.

Накрая подчерта и че избирателите, които досега са се надявали, че ГЕРБ, ДПС и БПС ще им дадат просперитет и достойно европейско съществуване, трябва да получат възможност за друг инструмент за своето представителство. 

dnevnik.bg