След като пострадал от катастрофа е подписал споразумение със застрахователя по "Гражданска отговорност", в което е заявил, че е напълно обезщетен за причинената му вреда, той не може да търси компенсация и от шофьора. Това се разбира от тълкувателното решение на Върховния касационен съд (ВКС), предаде "Правен свят".

До тълкуването се стигна след противоречива съдебна практика по този въпрос. Според част от решенията, когато пострадалият е сключил споразумение със застрахователя, с което изрично е заявил, че изплатената сума по "Гражданска отговорност" покрива изцяло вредите му, той няма правото да получи от шофьорa, виновен за катастрофата, обезщетение за същите вреди.

Други съдебни актове обаче застъпваха тезата, че когато застрахователят е удовлетворил изцяло пострадалия, последният има основание да търси повторно обезщетение и от прекия причинител. Аргументите в подкрепа на това виждане бяха, че спогодбата, която е с характер на договор, поражда действие само между страните - увреденият и застрахователят, но не и спрямо делинквента, ако той не е участвал при сключването ѝ.

С днешното си тълкувателно решение върховните магистрати приемат за правилно първото становище.

Те се аргументират с предходно подобно решение. В мотивите му се казва, че когато обхватът и размерът на вредите са едни и същи, имат обвързващо действие в материалноправно отношение. Въпреки че отговорността на застрахователя и тази на причинилия вредите шофьор произтичат от различни правоотношения, те са функционално свързани, тъй като непозволеното увреждане е елемент от фактическия състав на застрахователното събитие. В предишното тълкувателно решение се посочва още, че след като пострадалият и застрахователят са сключили извънсъдебно споразумение, с което са постигнали съгласие, че платената сума покрива изцяло вредите, то първият няма основание да търси обезвреда за същото по съдебен ред. Както от застрахователя по Кодекса за застраховането, така и от виновния шофьор по Закона за задълженията и договорите.

Дневник