Зам.-главният прокурор Ася Петрова заяви пред Върховния административен съд (ВАС), че резултатите от референдума на 6 ноември 2016 г. трябва да са задължителни. По думите й намерените при допитването 12 481 бюлетини без плик, които макар и недействителни трябва се считат като част от избирателната активност, а не да бъдат извадени от нея. ЦИК възрази че тези бюлетини не се отразяват на избирателната активност и не могат да направят референдума задължителен.

В съдебната зала бе представено и заключението от тройна математическо-статистическа експертиза от повторно преброяване пликове и бюлетини от допитването. Вещите лица заявиха пред съда, че установените несъответствия са несъществени и не могат да се отразят на крайния брой гласували, т.е. според тях резултатите от референдума не са задължителни.

Процесът пред ВАС бе започнат от инициативния комитет за референдума, представляван от Слави Трифонов. След среща на шоумена с главния прокурор Сотир Цацаров обаче той обяви референдума за задължителен.

Макар и част от съдебната система, Цацаров се включи в дебата за промяна на избирателната система, като зае позицията на Трифонов. Главният прокурор дори отправи препоръки към законодателите, като заяви, че "със или без 12-те хил. гласа", необходими за да бъдат задължени депутатите да приемат резултатите от допитването, "трите "Да" са станали задължителни. В писмо до "Шоуто на Слави" главният прокурор го уведоми, че сигналът на Трифонов за допуснати нарушения при провеждането на референдума е изпратен на Върховната административна прокуратура.

Днес пред съда се яви ръководителят на Върховната административна прокуратура . В изказването си по същество Ася Петрова бе по-настъпателна в защитата на задължителността на референдума дори от адвоката на инициативния комитет, което бе констатирано и от него с шега към защитата на ЦИК - че прокурорката е много подробна.

Заключението на експертизата показа още, че в протоколите няма никаква намеса от служители на ЦИК. В края на миналата година говорителят на ЦИК Цветозар Томов обяви, че очаква извинение от екипа на "Шоуто на Слави" след повторното преброяване на бюлетините от референдума.

Съдът обяви, че ще се произнесе в законовия срок. Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправления той е 14 дни. Срокът обаче е инструктивен. След като съдът постанови решение, то ще подлежи на обжалване и протест пред Петчленен състав на ВАС.

dnevnik.bg