Германската Дойче банк (Deutsche Bank) се съгласи да плати 630 млн. долара глоба на регулаторите на САЩ и Великобритания заради това, че не е успяла да предотврати подозрителни сделки за 10 млрд. долара. Такава сума е била на практика изпрана извън Русия, съобщава "Ройтерс".

Схемата представлява така наречените огледални сделки между офиси на банката в Москва, Лондон и Ню Йорк в периода 2011 - 2015 г. При тях са купувани акции на компании, които са сините чипове на московската фондова борса, с рубли от името на клиенти. Продавано е идентично количество акции на същите компании на същата цена през лондонския офис малко след първата сделка.

Нюйоркският офис на департамента за финансови услуги посочва, че очевидно при такива сделки липсва икономическа цел и те може да са били използвани, за да се улесни прането на пари или други незаконни сделки. Глобата, която банката трябва да плати в САЩ, е 425 млн. долара.

"Банката е пропуснала редица възможности за забележи, разследва и спре тези схеми и по този начин им е позволила да продължат с години", посочват американските власти.

Британският регулатор глобява банката със 163 млн. паунда (204 млн. долара) на основание, че се е провалила в провеждането на адекватен контрол върху сделки за пране на пари в периода 2012 - 2015 г. Така е разрешила на свои клиенти да трансферират милиарди от Русия към офшорни сметки по начин, който е показателен, че очевидно става дума за финансово престъпление.

Това е най-голямата глоба за пране на пари, налагана от двата регулатора.

От банката посочват, че сътрудничат и на други регулатори, които също провеждат разследване.

След оповестяването на сделката акциите на банката поскъпнаха с 1.5% до 18.88 евро в ранната търговия.

Министерството на правосъдието не е страна по сделката, а от ведомството са отказали да коментират случая.

Нюйоркският регулатор, който дава лицензи и надзирава делата в щата, разкрива, че Дойче банк е ръководила своя бизнес по опасен и нездрав начин и в нарушение на банковото право на щата.

В допълнение на глобата банката е задължена да проведе свое наблюдение, за да прегледа своите програми за съответствие.

През септември банката обяви, че е наложила дисциплинарни наказания на някои свои служители във връзка с казуса и ще продължи с това. Освен това тя спря инвестиционното си банкиране в Русия.

Регулаторите са установили още в рамките на разследването, че дилърите на банката са подпомагали схемата, като повечето от сделките са правени от един трейдър, който е представлявал и двете страни по транзакцията. Повечето от трейдърите пък не поставили под съмнение операциите, тъй като с тях си докарвали добри комисиони във време, в което руският им бизнес се свива.

dnevnik.bg