Съдийската колегия избра доскорошният прокурор Стефан Милев за временно изпълняващ длъжността председател на Софийския районен съд. Този резултат беше очакван, след като днес, като извънредна точка кандидатурата на Милев беше внесена за разглеждане от името на осем от членовете на колегията. Осем са и необходимите гласове, с които едно решение се счита за прието. Толкова и бяха тези, които Милев получи.

За това, че мнозинството от колегията има сценарий и избран предварително и.д. ръководител стана известно миналата седмица,

когато без аргумент беше отхвърлена избраната от общото събрание на магистратите в съда Албена Ботева.

Аргументи в подкрепа на "изненадващата" кандидатура от вносителите й не бяха представени. Така съдийската колегия пренебрегна, без да стане известно защо точно за втори път мнението на съдиите от СРС и напрактика наложи външен човек, който никога не е работил в съда, известен с дългогодишните си проблеми и изключителна натовареност. Пред съвета днес бяха изслушани отново Албена Ботева, както и вторият излъчен от общото събрание на СРС втори кандидат - Борис Динев. Ботева получи шест гласа "за", а никой не гласува за Динев.

Милев е съдия в Софийски градски съд от лятото на 2016 година. На него скоро му беше разпределено делото срещу бившия военен министър Николай Ненчев, като той го насрочи за часове за 22 февруари тази година. В предложението си предложителите на Милев са отбелязали, че той ще довърши разпределените му дела в СГС, което означава и процесът срещу Ненчев. Калпакчиев обаче направи уговорката, че в НПК е записано, че председател на съдебния състав довършва делата, на които е даден ход на съдебното следствие. Такъв не е случаят с делото на Ненчев. Диспозитивът беше променен, което означава че делото срещу военния министър ще бъде разпределено отново.

Самият Милев също отказа да разкрие как се е стигнало до неговата номинация.

И дори постави условие, че ако членовете на съвета разкрият кой и кога им е предложил да станат кадровици, и той ще каже как се е стигнало до неговата номинация. От думите му обаче се разбра, че с него е говорено отдавна, защото той вече има идеи, кои ще са заместниците и дори е говорил с някои от тях. Отказа да съобщи имената им и заяви, че критерият, по който се е водил е "професионализъм".

Камен Иванов се пошегува: "За малко да се пошегувам да ви честитя, но да спазим добрия тон, разсейте съмненията около вашата номинация", обърна се Иванов към Милев. Калин Калпакчиев каза, че бившият прокурор го дължи не толкова на съдийската колегия, а на магистратите от Софийския районен съд, които са организирали две общи събрания и са излъчвали кандидат.

"Знаете, че мненията в кулоарите на такива общи събрание не са точно такива, каквито се чуват на самите събрания", заяви още Милев.

Малко по-късно председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов отново се опита да попита Милев кой му е предложил, на което възрази председателят на Върховния административен съд Георги Колев.

Все пак Милев заяви, че критериите, по които е избран са включени във внесеното предложение.

"Няма как да искате да изказвам суперлативи в моя полза.

Кой точно и кога е говорил с мен не е предмет на процедурата. Не искам да го обсъждам, във ВСС се внасят много предложения ежедневно. Правят се опити дискусията да се насочи към това кой с кого е ял и пил. Уверявам ви, не съм получил предложението си на маса, а в професионален разговор", отговори Милев.

Впоследствие на въпрос на Галя Георгиева той заяви, че няма как прокурор да му е предложил да оглави Софийския районен съд.

Милев обясни, че е дал съгласие, заради разделението в съда по линия - хора, които подкрепят ръководството, хора, които не го подкрепят, такива, които симпатизират на една организация, а други на друга. Освен това като проблем той посочи неравномерно натоварване и би работил за справяне на това. Своите непосредствени впечатления Милев е изградил от контактите си с колеги, стана известно от думите му. За да приеме бил воден единствено, че за няколко месеца като външен човек може да допринесе за подобряване на ситуацията.

"Не смятам да излагам подробна концепция в този съд и за реформите, които трябва да бъдат въведени там, не е работа на изпълняващ длъжността да се ангажира с неща, които не може да проведе", заяви Милев.

Той отрече да обмисля да участва и в конкурса за титуляр, но направи уточнението, че това е към настоящия момент. "Професионалният комфорт в наказателното отделение на Софийски градски съд, който съм постигнал, е наистина голям, чувствам се спокоен, професионално реализиран и с възможност да решавам в срок да решавам делата си. Лично пред себе си не съм си задавал амбиции към настоящия момент да се кандидатирам за титуляр", каза Милев.

След изслушването Калин Калпакчиев заяви, че колегията се намира в паралелна реалност. "Защото е лишена от всякаква логика аргументацията, с която ВСС действа след оставката на предишния председател Методи Лалов", заяви Калпакчиев и определи реакцията на мнозинството като реакция на обида.

Освен това той заяви, че тезата на някои от членовете на съвета (Димитър Узунов) "нечестна и неправилна", че в СРС има конфликти между магистратите заради лоша организация. "Вторачване и умишлено търсене на недостатъци в провежддането на общото събрание е несправедливо. Не се сочи нищо конкретно, което да оспори закоността на събранията", каза Калпакчиев. Коментарът му беше заради репликите на Узунов по време на изслушването, че общият брой на гласовете за Ботева и за Динев са повече отколкото са присъстващите на общото събрание. Това беше обяснено в деня на протеста от магистрати, участвали в събранието, че много от съдиите са гласували и за двамата кандидати, за да е сигурно, че избран ще бъде съдия, посочен от тях.

"Искаше ми се днешното решение да не води към Ада за СРС,

а към неговото по-добро бъдеше. Но пълното пренебрежение, начинът, по който днес се оспорва легитимността на общото събрание на СРС и начинът, по който именно днес в последния възможен момент се представя кандидатура, води до това ВСС да продължи да бъде упрекван. Не е констатация, която някой ще вземе от медии, а произтича от нашите решения и начинът, по който те се взимат", заяви Соня Найденова преди това.

Дневник