Решението на Доналд Тръмп да не допуска жители на седем страни в САЩ наказва онези, които се борят срещу тероризма, заяви премиерът на Ирак Хайдер ал Абади, цитиран от "Франс прес". Иракският парламент и иракското министерство на външните работи разкритикуваха това решение и призоваха САЩ да го преразгледат. Днес премиерът на страната каза, че Ирак няма да предприеме ответни мерки срещу САЩ и изрази надежда, че решението ще бъде променено.

Същевременно днес френският премиер Бернар Казньов разкритикува указа на Тръмп и заяви, че това е безполезно за борбата срещу тероризма. "Решението на Тръмп цели само да обостри напреженията, да създаде потенциални конфликти и накрая ще доведе до най-голямата неефикасност по отношение на резултатите в борбата с тероризма", смята Казньов.

В същото време американският министър на вътрешната сигурност Джон Кели обяви, че някои от седемте страни с преобладаващо мюсюлманско население, засегнати от указа на Доналд Тръмп за ограничаване на имиграцията, вероятно няма да бъдат извадени от него скоро, предаде "Ройтерс".

Той поясни, че на хора от седемте засегнати страни, които имат двойно гражданство, ще бъде позволено да влязат в САЩ при представяне на паспорт на страна, за която не са в сила ограниченията. Седемте страни, попадащи в обхвата на указа на Тръмп, са Ирак, Ирак, Сирия, Судан, Сомалия, Йемен и Либия.

Същевременно изпълняващият длъжността директор на Службата за имиграционен и митнически контрол на САЩ Кевин Макелинън каза, че в изпълнение на указа на Тръмп на 721 души е бил отказан достъп до самолети, отправящи се към САЩ, предадоха "Асошиейтед прес" и "Ройтерс".

Той съобщи също, че на 872 бежанци ще бъде разрешено да влязат в САЩ тази седмица въпреки указа на Тръмп за временно преустановяване на програмата за прием на бежанци. За тях ще бъде направено изключение. Става въпрос за случаите, когато бежанците са вече готови за пътуване и спирането им ще причини "прекомерни трудности".

Дневник