83% от декларираните задължения се заплащат от гражданите и фирмите доброволно и навреме.

Това обяви на пресконференция директорът на офис Шумен към ТД на НАП Светла Върбева.

„В последните години тенденцията е възходяща по отношение на плащане на данъци и осигуровки. А 2016 година е една от най-успешните в това отношение. 83% от задълженията се заплащат доброволно“, каза Светла Върбева. 

По думите й това се дължи на разяснителните кампании, които провеждат данъчните, както и на намаляването на административната тежест с въвеждането на електронни услуги от страна на НАП.

Директорът на шуменския офис на НАП каза още, че в областта все още има големи длъжници, като не спомена имена, но допълни, че и в това отношение тенденцията е в посока намаляване на просрочените задължения.

По време на пресконференцията началникът на отдел „Услуги за клиенти“ Цветина Спасова обясни, че данъчната кампания за 2017 г. вече е започнала. Крайният срок за подаване на декларации за доходите от физически лица е 2 май, а за корпоративния данък на фирмите до 31 март.

Първите две декларации в Шумен са подадени още на 3 януари, като едната е била по електронен път, другата на хартиен носител. До момента са подадени 294 декларации за облагане на доходите, като 78 от тях са с електронен подпис, а 83 с ПИК.

През изминалата 2016 г. са подадени 12 749 декларации за доходите от физически лица и 7 635 от фирми. 1 288 са подадените декларации за възстановяване на данък.

„Една от новостите в данъчната кампания за тази година е възможността да се коригира подадената данъчна декларация за доходите, като срокът за това е до 30 септември, а не както досега до края на април“, обясни инспекторът в отдел „Услуги за клиенти“ Десислава Воденичарова.

Друга новост е, че от тази година данък върху доходите няма да се събира върху наградите, спечелени от ученици с изявени дарби при участието им в национални и международни олимпиади, състезания и конкурси. Необлагаеми са и наградите, които се дават във вид на допълнителна игра или предметна печалба, които са с незначителна стойност – до 30 лв.

От 2017 г. с данък върху доходите ще се облагат паричните и предметни печалби, получени от участие в игри, които не са хазартни по смисъла на Закона за хазарта, при които печалбата се определя на случаен принцип.

Най-важните промени в социалното и здравното осигуряване са свързани с увеличението на минималния осигурителен доход от 1 януари 2017 г., обясниха още данъчните.

От началото на годината минималния месечен размер на осигурителния доход е 460 лв. Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители остава непроменен – 300 лв. Непроменен е и максималния месечен размер на осигурителния доход, който остава 2600 лв.

От 1 януари 2017 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.), дължат месечно по 18,40 лева. Вноската на безработните се променя, заради новия размер на минималния осигурителен доход. Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, т.е. здравната вноска за месец януари 2017 г. трябва да се внесе най-късно до 25 февруари 2017 г.

От офис Шумен на ТД на НАП казаха още, че по време на кампанията, данъчните ще са с плаващо работно време, за да осигурят по-доброто обслужване на гражданите.

ШУМ.БГ