Международен екип от учени, ръководени от Центъра за био- и невроинженерство в Женева (Wyss centre) са успели да комуникират с четирима напълно парализирани пациенти чрез технология, разчитаща налягането в мозъка със светлина. Постижението им е публикувано в журнала Public Library of Science Biology и е забележителен пробив в науката, пише Би Би Си.

И четиримата пациенти, които участвали в експеримента, били в напредналия стадий на "пълно заключване" от невродегенаритвната болест амиотрофична латерална склероза, която унищожава изцяло двигателните функции на тялото, докато умът остава в пълно съзнание (кампанията за борба със заболяването беше масовото предизвикателство с ледената кофа вода през 2014 г.). Болестта им е толкова напреднала, че не само не могат да се помръднат, но дори не могат да мигат, което до неотдавна е било единственият им начин за общуване, а в същото време могат да разсъждават в пълен капацитет.

Технологията, която учените използвали не е непозната, но за пръв път се прилага по този начин. Тя разчита на промените, които настъпват в нивата на кислород в кръвта при мозъчна активност - заради него се изменя цветът й. Чрез светлина, насочена към кръвоносните съдове на мозъка се засича цвета на преминаващата кръв. Това е вид спектроскопско изследване, каквито се развиват за медицински цели през последните 10-20 години. В тях се използв част от електромагнитния спектър близо до инфрачервената зона и могат да служат за изследвания на кръвната захар, сканиране на мозъчната активност или реакции на пикочния мехур в урологията.

След това учените установили закономерности в цветовете на кръвта при различните пациенти, като компютърът, обработващ информацията, сам се обучил да ги класифицира спрямо отговорите. Възможни са единствено отговори "да" и "не", като разчитането им е успешно в около 75% от случаите и се налага многократно повторение на въпроса, за да се даде възможност на кръвоносната система на мозъка да реагира и за да е категоричен резултатът от компютърния анализ. Въпреки това успехът на експеримента е забележителен.

Пациентите били попитани еднакви въпроси за състоянието им и как се чувстват. Всички те "казали" (но всъщност помислили), че са щастливи, че още са живи и са благодарни за вниманието и грижата от близките си.

Един от участниците в експеримента обаче многократно използвал възможността за комуникация, за да изрази неодобрението си за избраника на дъщеря си. Тя го помолила чрез компютъра да й даде благословия за предстоящата й сватба, но той отказал отново и отново. Няма как да се разбере обаче каква е причината, поне засега. Междувременно сватбата се състояла, разказва Би Би Си, а машината продължава да се ползва за пациентите, но за по-практични въпроси като "Боли ли те нещо?" и "Имаш ли нужда от нещо?".

Dnevnik.bg