Изненадващото решение на румънското правителство да не отстъпи пред протестите на президента, магистрати и граждански сектор срещу декриминализирането на няколко вида корупция доведе до критики от председателя на Европейската комисия, съдебен иск от върховната институция за съдебен контрол и вот на недоверие в парламента.

Според критиците на действията на управляващото едва от няколко седмици лявоцентристко правителство указът, приет през нощта срещу сряда без да присъства в официалния дневен ред представлява най-голямото отстъпление от реформите в страната от влизането в ЕС преди 10 години.

Президентът Клаус Йоханис участва в спешното заседание на Върховния съвет на магистратите (CSM) и заяви след това: "Проблемът е, че не може да се действа по начина, по който го прави правителството в страна с върховенство на закона, каквато е Румъния и каквато искаме да остане".

Мариана Гена, председател на CSM, каза, че до края на деня ще подаде иск срещу указа пред Конституционния съд.

Европейската комисия предупреди Букурещ да не отстъпва от реформите в правораздаването, което е обект на специален мониторинг от Брюксел. "Борбата с корупцията трябва да напредва, а не да се демонтира. Следим последните събития в Румъния с голяма загриженост", се казва в съвместно изявление на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и на първия му заместник Франс Тимерманс.

Центристката опозиционна Национал-либерална партия (PNL) събра подписи в парламента и заедно с депутатите от Съюз за спасение на Румъния (USR) ще внесе до края на деня в деловодството искане за вот на недоверие. Това ще стане под лозунга "Не на узаконяването на кражбата в Румъния", заяви пред "Ройтерс" лидерът на PNL Ралука Турчан.

Предвожданият от социалдемократи кабинет на Сорин Гриндуану е с достатъчно мнозинство, за да оцелее във вота, който би трябвало да бъде насрочен за следващата седмица.

Общественият натиск продължава да расте и след новината за приемането на указа пред сградата на правителството протестираха над 10 000 души, разказва "Ройтерс". В сряда сутринта се събраха около 2000 души с плакати "Плъхове!" и "Сутрешна смяна", а за вечерта е насрочен голям митинг с шествие, след като в неделя в Букурещ протестираха поне 50 000 души и още толкова на различни места в цялата страна.

С указа се отменя наказването със затвор на злоупотреба с власт, причинила щети за не повече от 200 000 леи (около 44 000 евро). Това спира съдебния процес срещ улидера на социалдемократите Ливиу Драгня, обвинен, че е използвал политическото си влияние в периода 2006-2013г., за да осигури място в администрацията на двама души, работещи партийната централа. Полза ще имат и десетки депутати и кметове от всички партии.

Специалната прокуратура за разследване на високите етажи на властта в момента води над 2000 дела за злоупотреба със служебно положение. Понече от половината от тях са за случаи от последните 3 години и причинили щети до 1 милион евро.

С новия текст се стеснява определението за конфликт на интереси в Наказателния кодеск и престъпната небрежност вече не се смята за престъпление, подлежащо на преследване по този кодекс.

Указът, който ще влезе в сила в рамките на 10 дни, действа и върху тези разследвания и започналите съдебни процеси.

Dnevnik.bg