Румънският президент ще сезира Конституционния съд заради скандалния указ на правителството, който декриминализира корупцията до 44 000 евро и предизвика най-масовите протести от повече от 20 години в страната.

Държавният глава Клаус Йоханис, който се присъедини към демонстрациите, започнали преди две седмици, обяви намерението си на специална пресконференция в Букурещ днес.

Румънците показаха много ясно какво искат – законова държава, заяви Йоханис, припомняйки, че свободно се е движил сред хората и че протестите са били мирни.

Снощи привърженици на футболен клуб "Динамо" - Букурещ, нападнаха демонстрантите и започнаха да хвърлят бутилки, камъни и горящи факли по полицията.

Жандармерията отвърна със сълзотворен газ и разгони нападателите. Протестиращите приеха случилото се като провокация, а президентът критикува остро службите за сигурност, че не са се справили с нея.

Министърът на вътрешните работи се появи по телевизията и каза, че не знае нищо. Това е дори по-зле, защото означава, че не ръководи министерството, а само стои в него, заяви Йоханис, цитиран от сайта "Зиаре".

Европейската комисия заплаши да спре еврофондовете за Румъния, евродепутати също изразиха сериозна тревога от плановете на кабинета.

Държавният глава заяви, че нито премиерът Сорин Гриндяну, нито лидерът на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня са отговорили на изказванията му.

След победата на социалдемократите на изборите през ноември, Йоханис заяви, че няма да приеме политик с влязла в сила присъда (какъвто е Драгня) да стане премиер.

Центристката опозиционна Национал-либерална партия (PNL) и депутатите от новата формация "Съюз за спасение на Румъния" (USR) внесоха вот на недоверие в парламента късно снощи.

Решението на кабинета, прието с извънреден указ и без обсъждания в парламента, предизвика масови протести на румънци в страната и Европа, както и остра реакция от Европейската комисия. В отворено писмо САЩ, Германия, Франция, Холандия, Канада и Белгия призоваха кабинетът да се откаже от плана.

"Борбата с корупцията трябва да напредва, а не да се демонтира. Следим последните събития в Румъния с голяма загриженост", се казва в съвместно изявление на председателя на еврокомисията Жан-Клод Юнкер и на първия му заместник Франс Тимерманс.

Румънският министър на бизнеса Флорин Жиану подаде оставка в знак на несъгласие с действията на кабинета.

Критиците на решението го намират за най-голямото отстъпление от реформите в страната от влизането в Европейския съюз преди 10 години – особено на фона на последния доклад по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), който похвали действията на Букурещ и намекна, че до края на годината може да се стигне до отмяна на европейския мониторинг.

dnevnik.bg