Румънският премиер Сорин Гриндяну заяви, че правителството му не планира да оттегли указа за декриминализиране на някои видове корупция, заради който в страната избухнаха най-масовите улични протести от десетилетия насам, съобщи "Ройтерс".

Въпреки критиките в страната и Брюксел, управляващата Социал-демократическа партия втвърдява позициите си. Лидерът ѝ Ливиу Драгня каза, че премиерът разполага с единудошната подкрепа на Националния изпълнителен комитет на СДП, който се събра да обсъди последните събития и протеста на над 250 000 души в Букурещ и 55 други града.

Но часове преди изявлението му неговият заместник Михай Чирика призова ръководството на партията и правителството да оттеглят указа. Частната телевизия Digi24 съобщава, че Чирика, който е и кмет на северния град Яш, казал, че разбира легитимните искания на протестиращите и ги подкрепя.

Всеки опит за подкопаване на дейността на правителството е опит за дестабилизиране на правовия ред в Румъния "чрез повече или по-малко законни средства", заяви Драгня, цитиран от Аджерпрес. "СДП е партия, която спечели изборите по коректен начин, чрез масов вот. В този месец на управление правителството упражняваше властта си по легитимен начин, на базата на вота, получен в парламента, и непряко, на базата на вота, получен от гражданите, според буквата и духа на конституцията", посочи Драгня, цитиран от БТА.

"Правителството и партиите, които го подкрепят, продължаваме да сме решени да упражняваме както изпълнителната власт, така и законодателната, дадена ни от гражданите. Смятаме, че всеки опит да се подкопае дейността на правителството е опит за дестабилизация на правовия ред в Румъния чрез повече или по-малко законни средства", каза още лидерът на социалдемократите.

Той също така изрази надежда, че министерството на вътрешните работи и прокуратурата ще установят "кой е планирал, организирал и платил проявите на насилие" по време на снощния протест. Осем жандармеристи и четирима демонстранти бяха ранени при сблъсъци на многохилядния протест в Букурещ снощи. За тази вечер са планирани нови демонстрации и митинги.

В четвъртък президентът Клаус Йоханис последва Върховния съвет на магистратите в подаването на иск в Конституционни съд срещу решението на правителството. Съдът даде срок на кабинета до 7 февруари да представи аргументите си и до 20 дни след това ще вземе решение. Ако съдът не блокира указа, той влиза в сила 10 дни след приемането му във вторник.

Министърът на правосъдието Флорин Йордаче - сочен за архитект на указа - временно отстъпи правомощията си на заместника си до 7 февруари. Официалното обяснение на министерството е, че той бил затрупан с много задачи покрай приемането на бюджета за 2017г.

"Социалдемократите тестват колко далеч могат да стигнат", коментира пред "Ройтерс" Лаура Щефан, правен специалист за борба с корупцията. "Ако приемем, че могат непрозрачно да приемат спешни укази, утре ще има нови и нови. И един ден ще се събудим без институции."

dnevnik.bg