Референдумът и процесът на дълбока политическа трансформация в Турция изискват усилия за гарантиране разделението на властите, както и на принципите на демокрацията в новата политическа система, заяви германският канцлер Ангела Меркел в Анкара.

Тя и президентът Реджеп Ердоган дадоха съвместна пресконференция след официалната си среща, предаде корсепноднет на БГНЕС. Меркел препоръча на домакина си да бъдат приети представители на ОССЕ по време на референдума за промяна на конституцията и подчерта, че опозицията е важна за всяка демокрация.

„Подчертах колко е важно да се гарантира разделението между властта и свободата на словото, което има дългосрочен характер“, каза Меркел. Ердоган контрира, че лансираната от опозицията теза за концентрацията на абсолютната власт в ръцете на президента при установяването на новия управленски модел не съдържа ни най-малка доза истина. „Напротив, запазва се законодателният орган, остават отделни изпълнителната власт и съдебната система, и не може да се говори, че разделението на властите е пред провал. Институциите ще продължат да работят по същия начин, новата система на управлението ще осигури още по-добрата работа на изпълнителната власт, ще отвори пътищата за серия от законодателни решения, съдебната власт ще присъства и функционира по същия начин в обществото. В момента опозицията се включва със стъпки, целящи да отклонят вниманието от същината на промяната.

В резултат на преговорите между политическите сили парламентът взе решението за провеждането на референдума. Окончателното решение ще вземе народът, който през април ще отиде до урните и ще изрази волята си“, заяви Ердоган. Турският президент Реджеп Ердоган счита за недопустимо използването на израза „ислямски тероризъм“ и обяви това на съвместната пресконференция с Ангела Меркел в Анкара. „Изразът „ислямски тероризъм“ провокира дълбоко съжаление сред мюсюлманите и сериозно наранява техните чувства, употребата му е недопустима и то не е вярно. Не трябва да се свързват ислямът и тероризмът. Ислям означава мир и той не може да има нещо общо с тероризма“, подчерта Ердоган. Той отбеляза, че не следва това понятие да се налага в постоянна употреба само заради действията на терористите от ДАЕШ /“Ислямска държава“/.

„В противен случай Турция и другите мюсюлмански държави ще отреагират на подобни изявления. Мюсюлманските страни не могат да останат безучастни, когато ислямът се споменава в контекста на тероризма, иначе мълчанието им би се възприело като знак за съгласие“, предупреди Ердоган. Той подчерта, че като мюсюлманин – президент не приема това понятие, още повече, че нито една страна в света не може да се сравни с Турция по въпроса за борбата срещу ДАЕШ. В отговор на лингвистичния анализ на Ердоган за понятието „ислямски тероризъм“ тя заяви, че за нея е много важна свободата на вероизповеданията като част от демокрацията.

„В Германия правим всичко възможно за мюсюлманите по посока на свободното практикуване на религията им. Има разлика между термините ислям и ислямист. Аз високо оценявам мюсюлманите и вярвам, че ние заедно в сътрудничество ще се борим срещу тероризма“, коментира Меркел. Анкара се бори и ще продължи войната си срещу терористите, категоричен беше държавният глава. Той отбеляза, че няма никаква разлика между терористите от ПКК, от сирийската Партия на демократичния съюз /PYD с лидер Салих Муслим/ и военното й формирование за народна защита /YPG с над 65 000 бойци/, или организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен.

„Ако пучистите, които опитаха да извършат преврата в Турция, бягат в Европа и намират пристан в германия, то официален Берлин е длъжен да предприеме съответните мерки. В решаването на този въпрос трябва да се включат юридическите органи и на двете страни. Например, Анкара изпрати във Вашингтон 85 кашона с досието на терориста Фетхуллах Гюлен, но ние продължаваме да чакаме решението на съдебните власти в САЩ“, посочи още Ердоган. Той акцентира на приятелството и съвместното членство в НАТО на двете страни, поради което подобни въпроси следва да се решават в най-кратки срокове. Не трябва да допуснем да стане реалност поговорката „закъснялата справедливост е несправедливост“, в тази връзка е необходимо да се предприемат бързи и адекватни стъпки, подчерта президентът. Той изрази задоволството си от разговорите с германския канцлер Ангела Меркел по темите за политическите взаимоотношения, за загрижеността за преговорния процес за присъединяването на Турция в ЕС, за предоставената възможност за оценка на ситуацията в Егейско море.

Обсъдени са и мерките за ускоряването на мирния процес в Сирия и Ирак, както и съвместните действия за решаването на бежанския проблем. Меркел от своя страна подчерта, че днешните им разговори са много сериозни и детайлни, дискутиран е и опитът за военен преврат, след който тя пристига на визита в Турция за пръв път.

„Ние считаме, че борбата с тероризма е изключително важна, в частност и с този опит за преврат, виновниците трябва да бъдат наказани. Ние видяхме как турският народ се изправи в защита на демокрацията и демократичните ценности. Заявих, че в този важен процес е приоритет да се уважава свободата на словото, специално подчертах и свободата на медиите. Ангажирахме се за неотложни съвместни действия в борбата срещу ислямските терористи, както и срещу кюрдските сепаратисти от ПКК. Обсъдихме атентатите в новогодишната нощ в Истанбул и последвалите ги в други градове на Турция, които нанесоха непоправими щети на страната“, заяви Ангела Меркел. Тя допълни, че партньорските срещи са от особена важност, особено по въпросите за бежанците и мигрантите.Германия съществуват правни норми, според които екстрадицията не е възможна при определени условия, заяви Ангела Меркел в отговор на въпроса, свързан с исканото предаване на заподозрени за членство в организацията на Гюлен и намиращи се в момента там турски граждани.

Тя подчерта, че страната й е решена да се бори с тероризма и с настоя Германия да получи доказателства за престъпленията, извършени от посочените в исканията на Турция лица, за да може да се предприемат необходимите мерки. „След получаване на доказателствата казусите трябва да станат предмет на обсъждане на министрите на правосъдието. Трябва да се зачита независимостта на съда и разследването. За нас е от особена важност сега да не допускаме грешката с намеса в работата на съдебната власт“, посочи Меркел. /БГНЕС