Бившият световен шампион Веселин Топалов завърши с победа участието си в престижния международен шахматен турнир в Гибралтар, но остана след бившия си секундант Иван Чепаринов в крайното класиране.

В последния десети кръг Топалов се наложи за 34 хода с черните фигури над унгареца Бенямин Гледура и приключи надпреварата със 7.5 точки.

Със същия точков актив остана и Иван Чепаринов, който с черните направи реми с руснака Максим Матлаков след 36 хода игра. Победа щеше да прати българина в плейофа за първото място, но силният белопол офицер на Матлаков му позволи да удържи ремито.

В крайното класиране Чепаринов е седми, а Топалов е на осмо място. Последният български представител в турнира Антоанета Стефанова е на 24-о и на второ в подреждането при дамите с 6.5 точки.

Бившата световна шампионка също направи реми в последния кръг, след като направи много смела жертва на кон на 17-ия ход в партията си с поляка Кацпер Пиорун. Тя имаше перспективна позиция, която обаче не успя да доведе до успешен край.

Трима шахматисти приключиха с по осем точки, което според регламента наложи изиграването на полуфинален и финален плейоф със съкратена контрола. Победител стана американецът Хикару Накамура, а след него се наредиха испанецът Давид Гихаро и Юй Яни (Китай).

Турнирът приключи с куриозен инцидент. Световната шампионка при дамите Хоу Ифан (Китай) нарочно се предаде след едва пет хода (1.g4 d5, 2.f3 e5, 3. d3 Qh4+, 4.Kd2 h5, 5.h3 hxg4) срещу индиеца Лалит Бабу.

След партията Ифан, която през 2010 г. спечели титла на едва 16 години, обясни, че е протестирала срещу програмата. Тя игра срещу седем жени в първите девет кръга.