Най-трудно откриваемият, но един от най-дейните участници в разговорите "Яневагейт" - адвокат Момчил Мондешки ще получи дисциплинарно обвинение. Проверка на адвокатската колегия в Стара Загора е стигнала до извода, че Мондешки е уронил престижа на адвокатската професия, съобщиха за "Дневник" от колегията.

С "Яневагейт" медиите в България обобщено наричат скандала с изтеклите през есента на 2015 година чрез "Биволъ" записи на разговори между вече бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева, отстранената съдия Румяна Ченалова и самия Мондешки.

Ченалова потвърждава автентичността на разговорите, в които се обсъждат недопустими връзки и зависимости между властите. Янева казва, че не си спомня, а Мондешки, чийто първи и единствен коментар по случая беше преди няколко месеца пред вестник "Труд" твърди, че разговорите са постановка и всичко казано в тях е било предварително измислено.

Записите са правени през февруари 2015 г., което се разбира от репликите между тримата, които коментират отстраняването на Янева от ръководния пост в Софийски градски съд, което се случи в този период.

Името на Мондешки стана известно първо в края на 2014 година, когато избухна скандалът с несъстоятелността на "Белведере" - дело, което беше разглеждано от Ченалова. Тогава стана известно, че той постоянно е бил забелязван в коридорите на градския съд и в кабинета на Владимира Янева. За него дори в доклада на ВСС за това как е бил управляван градският съд имаше констатация - "очевидно Мондешки има отношение към нарушенията, извършени от Ченалова по определени търговски дела".

До проверка на адвокатската колегия се стигна след като наскоро учреденият комитет за адвокатска реформа подаде

сигнал срещу Мондешки във връзка със записите "Яневагейт". Kолегията, в която Мондешки е вписан като адвокат, беше сезирана и от адвокат Николай Хаджигенов, а отделно от това те са се самосезирали по интервюто пред в. "Труд". То стана и повод за възобновяване на разследването за записите, което започна прокуратурата и което беше прекратено заради невъзможността Мондешки да бъде открит. Неуспешни бяха и опитите на Висшия съдебен съвет да се свържат с адвоката.

От колегията в Стара Загора обясниха, че проверката им е показала, че има данни за дисциплинарно нарушение че Мондешки е уронил престижа на адвокатската колегия.

Оттук насетне процедурата предвижда да му бъде повдигнато дисциплнинарно обвинение пред дисциплинарния съд от адвокат от колегията, който играе ролята на прокурор. След това въпросът се разглежда от дисциплинарния съд, който се произнася с решение дали оправдава или наказва конкретния адвокат. Решението подлежи на обжалване пред дисциплинарния съд към Висшия адвокатски съвет в София.

В закона има давност за налагане на дисциплинарно наказание - една година от извършване на нарушението. Записите са от февруари 2015 година, но интервюто му пред в. "Труд" е от ноември 2016 година. В него на практика Мондешки казва, че той, Янева и Ченалова са се разбрали да изнудват чрез, по думите му, измислени разговори хора от властта, така че двете съдийки да останат в съдебната система. Целта беше записите да им помогнат да се оправят с проблемите си, а след като бяха освободени като съдии, вече не знам. Не си задавах тогава въпроса как ще бъдат използвани",

Наскоро "Бивол" съобщи, че Мондешки е заявил в Европейската организация за интелектуална собственост запазването на търговска марка за името на скандала. Ако Мондешки стане собственик на марката "Яневагейт", той ще може да претендира, включително пред интернет търсачките, да бъдат свалени всички статии и линкове към тях, които съдържат това име. Адвокатът е заявил запазване на правата върху "Яневагейт" за дейности в три области: стационарни и образователни продукти, лепенки, диплянки, артистични продукти на хартия и картон, телекомуникационни услуги, публикации и статии, образование, развлечения и спорт, преводи и интерпретации.

Мондешки има две присъди - през 2004 и 2006 година, съобщи преди време "Капитал". Като адвокат е регистриран през март 2014 г.

Вероятно той е реабилитиран след изтичане на необходимия за това срок след постановяване на присъдите му, но е интересно дали са проверявани нравствените му качества, за да бъде вписан, както изисква законът. Това, както и интервю на Ченалова пред "Биволъ", в което тя пита дали е сигурно, че Мондешки е имал нужния 5-годишен юридически стаж, за да бъде вписан като адвокат, повдигат въпроси за основанията за вписването му.

dnevnik.bg