Днес - 20 години след като България беше доведена до национална катастрофа от управлението на БСП, но успя да поеме по пътя на демокрацията, опитите за подмяна на постигнатия тогава консенсус продължават. Това се казва в декларация на партия "Да, България" по повод днешната кръгла годишнина.

На 4 февруари 1997 г., след седмици на многохилядни протести наследникът на Жан Виденов начело на БСП - Георги Първанов, и номинираният от партията за министър-председател Николай Добрев, върнаха неизпълнен връчения им на 28 януари мандат за съставяне на второ правителство на левицата и обявиха съгласието на БСП за свикване на предсрочни парламентарни избори през април 1997 г.

"Резултатът от управлението на Българската социалистическа партия и нейните съучастници във властта беше фалирали банки, разрушена национална икономика, мизерни заплати, стопени спестявания", се напомня в декларацията. В нея се отбелязва, че преди 20 г. "опитът да бъде вкарана България в геополитическа орбита, различна от интеграцията с ЕС и НАТО, завърши с крах, а след него България пое по пътя на демокрацията, към членство в ЕС и НАТО, с пълната убеденост, че това е единственият възможен път за развитие".

"Днес, 20 години по-късно, корупцията е разяла всички системи на обществото, бедността е огромна, а от виновните за националната катастрофа никой не е понесъл отговорност. Днес, 20 години по-късно, правораздавателната система е все така нереформирана и подчинена на олигархични интереси", констатира политическата формация, създадена наскоро с намерението да се бори за налагане на върховенството на закона.

"Мафиотизацията на обществения и икономическия живот заедно с политическия и институционален срив тогава потвърдиха интеграцията с ЕС и НАТО. Опитите за ерозия и подмяна на този консенсус днес заплашват да произведат същите ефекти. Отново сме в битка за демокрацията", се казва в декларацията.

Дневник