Предизборно БСП си постави "конкретна и дългосрочна" цел за България - "8 млн. българи и нито един на и под прага на бедността". Тя е записана в предизборната платформа "Поискай промяната: правила, сигурност, справедливост", която бе одобрена от 49-ия конгрес на партията днес. Целта е развита под мотото "Каква държава искаме днес, но и след 20-30 години?".

В речта си пред делегатите на конгреса по-рано днес Корнелия Нинова каза, че целта "8 млн. българи" е с голям хоризонт, а не - за един управленски мандат. Тя поиска държава с "правила, еднакви за всички" и се обяви за справедливост и солидарност.

БСП обещава "решителни действия срещу мафията и битовата престъпност, държавна грижа за икономиката и земеделието", както и образование, което създава кадри за икономиката.

Основно обещание на БСП е "напълно безплатно, достъпно и навременно медицинско обслужване на здравноосигурените лица". Окончателно БСП се отказва от премахването на плоския данък, като предлага две нови данъчни правила - приспадане до 50 лв. на дете месечно от дължимия данък общ доход на работещите родители и въвеждане на 20% данък върху доходите на физически лица, чиито приходи от заплати, ренти и наеми са над 120 000 лева годишно. Социалистите обещават и увеличение на месечното парично обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 години до размера на минималната работна заплата. В момента обезщетението е 340 лв. на месец, а минималното възнаграждение - 460 лв.

В официалния вариант не е записано едно предложение, което бе лансирано от лидера и присъстваше в черновата на платформата - приспадане на лихвите по кредит за първо и единствено жилище до 100 000 лв. на млади семейства от дължимия данък общ доход. Днес конгресът обаче прие програмата по същество с бележката, че целесъобразните предложения ще се отсяват допълнително. "За" платформа гласуваха 472 социалисти, "против" бяха седем, а четирима се въздържаха.

Критиките за платформата: "И Папата е по-голям социалист от БСП"

В предизборната платформа не е записано конкретно обещание за увеличение на старите пенсии с 20%, но има текст за преизчисляването им. Няма конкретен текст за доходите, но се обещава, че средната заплата ще расте с темпа на минималната. Липсата на точни обещания за заплатите и пенсиите стана повод за критики от страна на делегатите. Социалистът Янаки Стоилов обяви, че ако се съди по платформата, и Папата е по-голям социалист от БСП и поиска ангажимент минималните доходи да нараснат 2 пъти за един мандат.

Другата критика бе заради учителските заплати, за които ГЕРБ обещавали да бъдат увеличени двойно, а БСП - само "поетапно и справедливо увеличение". Социалистите обаче обещават стартовата заплата за млад учен да не бъде по-ниска от две минимални работни заплати, т.е. - от 920 лв.

Ако БСП е на власт, държавата ще подкрепя развитието на АЕЦ "Белене"

В официалната платформа на БСП е записан конкретен текст за съдбата на проектите АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александрополис", а именно "държавна подкрепа за развитието им".

БСП предлага нов модел на финансиране на българските предприятия чрез създаване на фонд "Индустрия" и фонд "Иновации". Първият се обещава да бъде с начален капитал от 500 млн. лв. и да финансира предприятия, които имат десетгодишна стратегия за създаване и развитие на индустриални мощности на пазарен и регионален принцип; създават определен брой работни места и наемат млади специалисти. Вторият - да има начален капитал от 150 млн. лв. и да подкрепя млади български инженери и специалисти, които да основават свои фирми и да развиват свои марки.

Предвиждат се и данъчни облекчения за предприятия, създадени от предприемачи до 35-годишна възраст - те ще бъдат освободени от данък печалба за период от 2 години, ако в рамките на 24 месеца създадат минимум 5 работни места и реализират оборот до 150 000 лв.

В платформата БСП обещава, че ще приеме Целенасочена инвестиционна програма за интегрирано развитие на изоставащите райони - Северозападна България, Родопи и Странджа-Сакар.

Социалистите заявяват, че ако дойдат на власт, ще гарантират на медиите "политическа, икономическа и програмна свобода".

Дневник