Властите в китайската столица обещават да предприемат радикални мерки срещу замърсяването на въздуха, сред които е и намаляване използването с 30% на въглища в града още през 2017 г. Според Цай Ци, кмет на Пекин, потреблението трябва да падне до 7 млн. тона годишно, съобщи агенция "Синхуа".

Първоначалните планове на столичните власти бяха за слизане до 10 милиона тона въглища през тази година. През 2013 г. потреблението бе около 22 млн. тона и вече бяха затворени няколко теца на въглища. Новите планове са за по-малко от 3 години използването на въглища в града и близките околности да намалее три пъти.

Недостигът на енергия от закритите производства се компенсира с внос на ток от съседните провинции. Това обаче предизвика опасения, че по този начин Пекин "изнася" замърсяването си в други райони.

Кметството насочва усилията си към тотално изключване на въглищата като гориво в 6 обширни района и в равнината на юг от столицата. Освен това в града ще бъде забранено използването на котли на въглища, които произвеждат малки количества топла вода и под 10 тона пара на час.

Близо 300 хиляди стари превозни средства ще бъдат изведени от експлоатация и ще се стимулира използването на електрокари в предприятията. Натовареният трафик е виновен за около една трета от емисиите на вредните частици PM2.5 в Пекин, сочат данни на екоминистерството, цитирани от "Ройтерс".

Средната годишна плътност на този вид вдишвани от хората частици в столицата през миналата година бе 73 микрограма на кубичен километър, което е намаление с почти 10% спрямо предходната година. Държавният стандарт е 35 микрограма, но от средата на декември уредите често показват 500 микрограма, включително заради дима от фойерверките покрай посрещането на 2017 г. и китайската Нова година.

dnevnik.bg