Моето официално посещение тук, в Германия, е знак за изключителното значение на отношенията между нашите две страни. Германия е стратегически икономически и инвестиционен партньор на България.

Това заяви държавният глава Румен Радев, който е на официално посещение във Федерална република Германия по покана на президента на страната Йоахим Гаук, съобщиха от прессекретариата на българския президент.

В Берлин Румен Радев беше посрещнат с официална церемония в президентския дворец „Белвю“, където заедно с Гаук направиха преглед на Почетната рота на Бундесвера. Двамата президенти поздравиха български и немски ученици, които бяха дошли да наблюдават официалната церемония.

„Обменихме мнения от актуалния дневен ред на Европейския съюз и на двете ни държави. Споделяме общи отговорности и ценности за постигането на силна, просперираща и сигурна обединена Европа. Предизвикателствата пред нас не са малко – въоръжени конфликти, тероризъм, миграционна вълна, глобализация, все по-силно ограничаване на наличните ресурси. В тази обстановка ние трябва да продължаваме активното си сътрудничество, което има огромен потенциал, особено в областта на икономиката и инвестициите“, посочи българският президент по време на съвместната пресконференция с германския си колега.

От своя страна президентът Йоахим Гаук отбеляза, че в Германия и Европа се интересуват и от вътрешнополитическото предизвикателство, което България трябва да преодолее – борбата с корупцията. „Знаем, че от дълго време се работи и се надяваме скоро да има резултат“, посочи Гаук. Румен Радев заяви, че България ще продължи да работи, за да осигури на германския бизнес стабилна и прогнозируема бизнес среда. „Имаме твърдата решимост в България да обединим усилията на всички институции, на гражданското общество, на партиите, за една ефективна борба с корупцията и престъпността, за създаване на ясни и прозрачни условия за бизнеса в България. Убеден съм, че това ще доведе до нови инвестиции от Германия, защото икономическата политика, която провежда България спомага за реализацията на успешни проекти във високите технологии и секторите с висока добавена стойност“, добави Радев.

Той изрази удовлетворение и от ангажираността на Германия с въвеждането у нас на системата на дуалното професионално обучение. „Това е неоценима помощ и вложение в нашето младо поколение, и аз се надявам, че тази подкрепа ще продължи“, посочи още българският президент. По време на разговора на двамата президенти са били обменени и идеи за повишаване на сигурността на европейските граждани. „Тази сигурност се базира на споделени отговорности и солидарност. България полага всички усилия на своята външна граница да защити европейските граждани и външната граница на ЕС.

Разчитаме, обаче на още по-голяма европейска солидарност не само под формата на хора, техника и ресурси, а и като едно дългосрочно оперативно планиране за справяне с миграционната криза. Разчитаме на по-силна ангажираност и предсказуемост на всички държави от ЕС за подкрепа на България в случай на рязко нарастване на миграционната вълна, за подкрепа на скорошното ни членство в Шенген и за подкрепа на реадмисията на нелегални мигранти“, заяви Румен Радев.

Той отбеляза, че сме изпълнили всички технически изисквания за членството в Шенген и сме доказали, че защитаваме външните граници на Европа в съответствие с необходимите критерии. „Това, че отделни държави още не приемат, че България е готова да се присъедини към Шенген означава, че тези технически критерии започват да се комплицират с политически и други критерии“, посочи президентът Радев и добави, че няма как България ефективно да защитава тези граници, ако няма достъп до шенгенската информационна система.

Българският президент беше категоричен, че липсата на достъп до тези системи повишава риска за всички европейски граждани. Йоахим Гаук посочи, че е важно да се отчете колко активно България се ангажира в защитата на европейската външна граница. „Европа през следващите месеци и години ще трябва да се ориентира по нов начин. Трябва да се изясни на колкото може повече хора колко удачен е европейският проект, колко благоприятен е“, подчерта той и отбеляза, че мнозинството от германското население има положително отношение към Европа.

„В европейския модел е бъдещето на България, затова е важно ние като германци да разберем, че европейската идея трябва да бъде засилвана в България чрез прояви на солидарност“, коментира Гаук. По-късно през деня Радев ще участва в откриването на Икономически форум за България. Във форума, който е организиран от Германската индустриално-търговска камара, участие ще вземат представители на над сто немски компании.

В програмата на посещението на Радев са предвидени още срещи с председателя на Германо-българския форум Гернот Ерлер, а така също и с Негово Високопреосвещенство Антоний - Западно и Средноевропейски митрополит. По време на визитата си в Берлин българският президент е придружаван от министъра на външните работи Ради Найденов, министъра на икономиката доц. д-р Теодор Седларски.

БГНЕС