Шампионът Аржентина отпадна още в първия кръг на купа "Дейвис".

Южноамериканците, които в края на ноември за пръв път спечелиха световното отборно първенство по тенис за мъже, загубиха с 2:3 от Италия след драматичен обрат.

Двубоят продължи цели четири дни и завърши днес с маратонски сблъсък, в който Фабио Фонини навакса два сета изоставане и победи Гуидо Пея с 2:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:2.

Двата отбора стигнаха до решителен пети мач, след като в петък Италия спечели и двете срещу на сингъл, в събота аржентинците запазиха интригата с успех на двойки, а вчера Карлос Берлок изравни резултата след още един маратонски мач - 4:6, 6:4, 6:1, 3:6, 6:3.

Преди това Берлок постигна драматична победа и на двойки, където с партнира му Леонардо Майер спасиха мачбол и се наложиха над Фонини и Симоне Болели с 6:3, 6:3, 4:6, 2:6, 7:6 (9).

Фонини и Пея трябваше да излязат във втория двубой от неделната програма, но заради дъжд и настъпващия мрак срещата беше отложена с 24 часа.

Аржентинският тенисист, който заема 80-ото място в световната ранглиста, започна отлично и след 80 минути игра беше само на един сет от победата.

Фонини, намиращ се под номер 45 в света, обаче се доказа като голям биткаджия и направи обрат. Той пет точки за пробив в края на третата част, но при шестия все пак осъществи пробив за 5:3, след което при свой сервис приключи сета.

В четвъртия италианецът реализира ранен пробив, който успя да задържи до края, а в решителната пета част спечели четири поредни гейма от 2:2, за да прати своя отбор в следващата фаза след 4 часа и 17 минути игра.

В спор за място на полуфиналите Италия ще срещне тимът на Белгия, който отстрани Германия след 4:1 победи. Другите два четвъртфинала противопоставят Австралия срещу САЩ, Франция срещу Великобритания и Сърбия срещу Испания.