След като пропуснаха олимпийските игри в Рио де Жанейро, руските лекоатлети няма да участват и на световното първенство в Лондон през август.

Няма шансове наказанието им за забрана за участие в международни състезания да бъде вдигнато преди ноември, обяви Международната асоциация на атлетическите федерации (IAAF).

Причината е, че дотогава световната антидопингова агенция (WADA) няма как да установи дали  руската агенция (RUSADA) е привела дейността и нормативните си актове спрямо тези на WADA.

Според графика, предварителното ратифициране на RUSADA трябва да стане през май, а пълното през ноември.

Това обаче означава, че руските атлети няма да могат да участват на световното първенство в Лондон през август.

Затова и до момента 35 състезатели от Русия са подали заявления за участие под неутрален флаг.

За да улесни този процес IAAFе включила повече от 60 руски атлети в международния си регистрационен пул.

Към момента все пак е дадено общо разрешително за юношите и девойките до 15 г. от Русия да участват на състезания, сред които е и Европейския олимпийски фестивал в унгарския град Дьор от 22 до 30 юли.

Шефът на работната комисия на IAAF Руне Андерсен заяви, че Русия трябва "или убедително да обори, или да признае" доказателствата в доклада на независимата комисия на WADA с шеф канадеца Ричард Макларън.

В доклада се твърди, че руското спортно министерство и службите за сигурност са били съучастници в системата за допингиране и прикриване на допинга в страната.

Бившият спортен министър, а сега вицепремиер на Русия Виталий Мутко, опровергава публично твърденията в доклада и твърди, че всичко е политическа конспирация на Запада. Неговият наследник като спортен министър Павел Колобков, поддържа същата теза.

Наказанието на руските лекоатлети за участие в международни състезания бе наложено от IAAF в края на 2015 г., след излизането на първата част на доклада на комисията "Макларън".

Това доведе до забрана за участие на руските атлети на олимпийските игри в Рио де Жанейро през август 2016 г. Изключение беше направено само за Дария Клишина в скока на дължина, защото тя живее постоянно във Флорида, САЩ, и подлежи на контрол от чужди антидопингови лаборатории.

Според източници от IAAF, все още продължава практиката за слаб антидопингов контрол на руските лекоатлети на национално ниво.

За да бъде върнато членството на руската федерация в IAAF, тя трябва "да обясни защо в миналото не е можела да осъществява нормален контрол и как в бъдеще ще успява да приведе ефективно в сила всички наказания, наложени на атлети или на атлетически персонал под нейната юрисдикция", заяви президентът на IAAF Себастиян Коу. Той допълни, че руската централа трябва да направи "практически стъпки за култивиране на чисто спортно движение".

"Нашият приоритет е да върнем чистите атлети в състезанията, но всички трябва да имат доверие в този процес. Чистите руски атлети бяха засегнати лошо от тяхната национална система“, посочи Коу.

"Трябва да сме сигурни, че те са защитени и тази тяхна защита ще даде увереност на останалата част от света, че когато руснаците се върнат, състезанията ще са на честни и равни начала", доплни британецът.

mediapool.bg