Европейският съюз може да замрази правото на глас на своята членка Полша, ако тя не промени курса си и не спазва върховенството на закона, каза заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, цитиран от Ройтерс.

"Не можем да правим компромиси с върховенството на закона. Този принцип или се спазва, или не. Ако не го спазваш, то Европа не може да мълчи", каза Катайнен, който е бивш премиер на Финландия, в интервю за Ройтерс.

Той изрази надежда, че германската канцлерка Ангела Меркел, която във вторник е на посещение във Варшава, ще успее да убеди Ярослав Качински и останалите полски ръководители "да спазват основните ценности, върху които е изграден целият Евросъюз и Европа като цяло".

Същевременно Качински, лидер на управляващата в Полша партия "Право и справедливост", в интервю за германския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отново даде израз на евроскептичните си позиции. Качински каза, че е съгласен с изразеното от новия президент на САЩ Доналд Тръмп мнение, че Евросъюзът служи предимно на интересите на Германия.

Теоретично Полша може да бъде лишена от право на глас в ЕС, ако всички останали 27 страни членки сметнат това за уместно, отбелязва Ройтерс. Унгария, която също има консервативно дясно правителство, негодуващо от намесата на Брюксел, обаче заяви, че ще наложи вето на подобно предложение.

Висши служители на ЕС казаха, че чувстват, че трябва поне да опитат да гласуват това предложение, ако Полша не отстъпи по въпроса за ограниченията върху медиите и за промените в Конституционния съд.

Според Катайнен полското правителство, със своята политика, клоняща към авторитаризъм, "опипва границите", които ЕС може да толерира. Той насърчи страните членки на съюза, включително Германия на Меркел, да използват влиянието си върху Полша. Според Катайнен ЕС може да прояви гъвкавост в някои области, включително фискалната политика, но спазването на върховенството на закона не подлежи на преговори.

В своето интервю Качински приветства нежеланието на Тръмп да се намесва в работите на други страни и изрази увереност, че новият президент на САЩ няма да разтури НАТО.

"Много неща остават неясни, но той (Тръмп) има едно преимущество: за разлика от Барак Обама, който критикуваше конституционните проблеми на Полша, той не се намесва в работите на други страни", изтъква лидерът на управляващата в Полша партия. Той отново призова страните членки на ЕС да се противопоставят на германската хегемония в него.

"Меркел е абсолютният номер 1 в ЕС и това не е здравословно положение", посочи полският политик. Той обаче добави, че предпочита консерваторката Меркел пред социалдемократа Мартин Шулц, бившия председател на Европарламента, който ще й бъде съперник за канцлерския пост на парламентарните избори в Германия през септември.

"Файненшъл таймс": Меркел с недвусмислени предупреждения към Варшава

Вестник "Файненшъл таймс" се спира на днешното посещение на германската канцлерка Ангела Меркел във Варшава и прогнозира, че в разговорите й с най-влиятелния полски политик Ярослав Качински ще се сблъскат две коренно различни виждания за бъдещето на Европа.

Отношенията между двете съседни страни от ЕС се влошиха през последните 15 месеца след идването на власт на партията на Качински, като през този период Варшава стана обект на яростни критики от Брюксел и Берлин, отбелязва британският всекидневник.

Меркел е под натиск от германските депутати да назове нещата с истинските им имена и се очаква тя да предупреди Качински, че усилията му да ограничи независимостта на съдебната система и свободата на медиите, довели до масови протести в страната, са заплаха за демокрацията и вредят на отношенията с партньорите от ЕС, пише "Файненшъл таймс".

Очаква се също така тя да напомни на полските си домакини, че тези отношения са най-добрата защита на страната срещу руската агресия, особено като се вземе предвид несигурността за подхода, който американският президент Доналд Тръмп ще възприеме към Москва и към присъствието на НАТО в Европа.

Вестникът припомня, че Качински вече се е изявил като един от най-яростните вътрешни критици на ЕС, който изсипа похвали за Брекзита и за избирането на Тръмп, виждайки в тях признак за отхвърляне на западния либерален модел. Той ще поиска от Меркел по-равноправни двустранни отношения и подкрепа на призивите на полското правителство за реформи в ЕС.

"Германия трябва да реши каква ще бъде същността на нейните отношения с Полша. Не можеш да сипеш клевети срещу Полша и в същото време да очакваш добри отношения", каза Качински миналия месец.

Този негативен развой на двустранните отношения може сериозно да им навреди в дългосрочен план и да отслаби солидарността в ЕС, казва депутатът от Бундестага Томас Норд, цитиран от "Файненшъл таймс". Вестникът цитира и неназован европейски дипломат, според когото "на Качински трябва недвусмислено да му бъде казано какво според останалите членки на ЕС е заложено на карта. Аз съм абсолютно сигурен, че Меркел ще направи това, но не по начин, по който всички да чуят или да научат".

70 години след Втората световна война германските политици много внимават да не създават впечатление, че се опитват да наставляват Варшава. Затова Меркел ще има сложната задача, критикувайки своя домакин, в същото време да подаде сигнал, че ако страните членки зачитат фундаменталните ценности на ЕС, те не са задължени да се придържат към стриктно зададена обща политика. Канцлерката загатна за такава гъвкавост на срещата на върха на ЕС в Малта миналата седмица, като подхвърли идеята за съюз на "различни скорости" на интеграция.

"От гледна точка на бъдещето на ЕС не е възможно да си представим някакво добро решение за Европа, което да не се базира на съгласие между Берлин и Варшава", казва полският министър по европейските въпроси Конрад Шимански, цитиран от "Файненшъл таймс". Според него и двете правителства имат интерес Европа да бъда извадена от сегашното тресавище.

mediapool.bg