Местният референдум в "Младост" няма да се проведе заедно с парламентарните избори на 26 март. Причината е, че почти месец след внасянето на подписите, с които се инициира допитването, от дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) все още не са започнали проверката им.

Въпросите в референдума са два. Първият предлага промяна на общия устройствен план на "Младост", а вторият пита гражданите дали да бъде спряно временно строителството в района. Организатор на референдума е инициативен комитет "За Зелен Младост".

На 12 декември общинският съветник Войслав Тодоров и кметът на район "Младост" Десислава Иванчева, които са част от "За Зелен Младост", внесоха в Столичния общински съвет близо 15 хиляди подписа на жители на района, но само на хартиен носител. Според закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление е необходим и електронен носител, за да бъдат проверени от дирекция ГРАО.

При внасянето им Войслав Тодоров се ангажира в електронен формат подписите да бъдат представени в рамките на месец. Целта бе референдумът да се проведе заедно с парламентарните избори напролет.

"Изпратихме подписите на електронен носител в началото на януари, в рамките на законовия срок," съобщи вчера пред "Дневник" Войслав Тодоров.

Според процедурата след получаването на подписите и на двата носителя председателят на общинския съвет ги изпраща в териториалното звено на дирекция ГРАО. Тя от своя страна е длъжна да започне "незабавно служебна проверка", както е записано в закона.

"ГРАО все още не е започнала реалната им проверка", уточни Тодоров пред "Дневник". По думите му на 30 януари ГРАО е изпратила искане до дирекция "Изпълнения на наказанията", която да установи, дали към момента на събирането на подписите някой от подписалите се не е излежавал присъда.

Ако проверката установи, че подписите са легитимни, в рамките на един месец председателят на общинския съвет трябва да насрочи заседание, на което да бъде гласувано предложението. В този един месец предложението трябва да бъде разгледано от комисията по "Местно самоуправление и нормативна уредба".

В случай, че СОС приеме предложението за референдума в "Младост", трябва да определи дата за провеждането му "не по-рано от 45 дни и не по-късно от 60 дни" от деня на решението си.

По изчисления на Войслав Тодоров референдумът е трябвало да се проведе на 26 март, заедно парламентарните избори, защото датата е "точно 45 дни, след 12 февруари, когато изтича едномесечния срок, в който Столичния общински съвет трябваше да вземе решение". Това обаче няма да бъде възможно, поради забавянето от страна на ГРАО.

dnevnik.bg