Неофициални джамии и храмове в Белгия разпространяват радикална версия на исляма, отчита контраразузнаването в свой нов доклад.

Според белгийските служби местните млади радикализирали се мюсюлмани в общия случай не говорят арабски, произхождат от слабо религиозни семейства и не знаят нищо друго за Корана, освен това, което са чули и видели онлайн или от познати и приятели.

Проповедниците разпространяват исляма в неговата сунитска уахабитска разновидност, който се стреми към "първоначалния, чист ислям", гласи доклад на разузнаването, цитиран от местни медии и БТА.

Докладът проследява явлението в Белгия и в останалата част на Европа. Посочва се, че в Белгия най-засегнати са районите на Брюксел, Антверпен и Мехелен. На континента проповедите се разпространяват основно през уахабитски телевизионни канали и в интернет.

Преди година белгийският вътрешен министър поръча на контраразузнаването да изготви доклад за дейностите в централната джамия в Брюксел по подозрения, че там се е оформило гнездо на уахабизма. Саудитска Арабия е стопанин на тази джамия с дългогодишен договор, а уахабитският ислям е държавната религия в Саудитска Арабия.

Общо в Белгия джамиите са 320, от тях 70 са в Брюксел, а в около 10 на сто от общия брой се проповядва салафизъм. Освен известните джамии, съществуват места за молитва напълно извън обсега на службите - апартаменти и гаражи, където мюсюлманите се събират и се радикализират.

Броят на джамиите в Белгия, където се проповядва салафисткия прочит на исляма, включително идеята за джихад, е нараснал двойно от 2001 г. насам, показват официалните данни.

Допълва се, че от 70-те джамии в Брюксел едва 13 са признати за официални храмове от държавата. Белгийски джихадисти бяха в основата на атентатите от ноември 2015 г. в Париж и от март миналата година в Брюксел.

Саудитска Арабия е купила през 2015 г. от Белгия оръжие за над половин милиард евро, което представлява 60 на сто от производството на белгийския оръжеен комплекс, съобщиха неотдавна местни медии. Белгийското оръжейно производство осигурява работа за 15 хиляди души. По официални данни Саудитска Арабия е най-големият вносител на оръжие в света, а Белгия е най-големият европейски износител на военно леко стрелково въоръжение.

dnevnik.bg