Просветното министерство ще направи нови промени в методиката за прием в държавните висши училища, с което се очаква да има корекции в конкретните бройки за прием в различните специалности в отделните университети, както и в размера на държавната субсидия по професионални направления. Окончателното решение ще бъде взето от правителството до 20 април т.г. Това се разбра след среща на служебния министър на образованието и науката проф. Николай Денков с ректори на висши учебни заведения у нас.

След като миналата година бе приет нов модел на финансиране на висшето образование, което вече не зависи само от броя на студентите, но и от качеството и постиженията, Министерският съвет намали приема в редица професионални направления в университетите, включително и в част от хуманитарните специалности. Приоритет бе даден на инженерните специалности, на точните науки и на педагогика. Един от критериите при определяне на приема бе реализацията на студентите след завършването на висшето образование. Одобрени бяха и списъци със защитени специалности и приоритетни направления, за които държавата ще дава най-голяма субсидия на университетите. От 1 януари т.г. в сила влязоха и промени в размера на субсидиите, с които държавното финансиране за един студент в хуманитарно направление бе увеличено с над 15% - от 1108 на 1282 лв.

Миналата седмица обаче ректори поискаха списъците със защитените и приоритетни специалности да бъдат преразгледани, което ще доведе и до корекции във финансирането. Изразени бяха и опасения, че при ново орязване на приема в хуманитарните направления ще има специалности, където студентите ще бъдат под критичния минимум.

Рейтинговата система на университетите показва, че едва един от всеки трима абсолвенти на някои хуманитарни направления работят по специалността си. При определянето на приема за учебната 2017/2018 година обаче просветното министерство планира да вземе под внимание и интереса към конкретните специалности в последната година.

"Ако през 2015 г. е имало 50% реализация на завършилите студенти, но междувременно през следващата година заради намален интерес броят на приетите е намалял наполовина, няма да съкращаваме повече - очевидно системата се е саморегулирала. Ще продължим да регулираме системата само там, където тя не е успяла да се саморегулира", увери проф. Денков. По думите му държавата няма да позволи броят на приеманите студенти в което и да е направление да падне под критичния минимум.

Промените в методиката на прием ще доведат и до промени в списъците със защитените и приоритетните специалности. Миналата пролет просветното ведомство определи 31 приоритетни професионални направления, които са най-дефицитни за България и за които държавата ще отделя най-много субсидия на висшите училища в следващите години. Сред тях са математиката, информационните технологии, педагогиката, теория и управление на образованието, машинното, строителното и общото инженерство, архитектурата, металургията, растениевъдството, животновъдството, ветеринарната медицина и др. Висшите училища, които м.г. са приели повече студенти в направленията "Математика", "Информатика и компютърни науки" и "Комуникационна и компютърна техника", отколкото през предходната година, трябва да получат от държавата допълнителни средства в размер на 2000 лв. на студент.

В същото време правителството определи като защитени 12 специалности, които няма да бъдат закривани въпреки липсата на явен интерес към тях, тъй като съществува необходимост от подготовка на висококвалифицирани специалисти или се предлага обучение по уникална учебна програма. Това са арабистика, арменистика и кавказология, индология, иранистика, китаистика, кореистика, новогръцка, португалска, румънска и унгарска филология, японистика и хебраистика. Те на практика са застъпени в Софийския университет, който се очаква да бъде подкрепен за тях от държавата с около 600 хил. лв. през тази година, става ясно решение на Министерския съвет от 24 август м.г.

dnevnik.bg