Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан призова политическите партии в Македония да постигнат бързо споразумение за създаване на ново правителство и да сложат край на продължаващата вече две години тежка политическа криза в страната.

"Колкото по-рано има правителство, толкова по-добре", каза той при пристигането в Скопие. "Не остана време за губене", добави той пред репортерите, цитиран от "Ройтерс". Седмица по-рано Русия изрази категоричното си несъгласие с "външния натиск" над партиите в Македония.

Преди срещите си с лидерите на водещите политически партии в четвъртък вечерта той каза още, че "е важно новото правителство да бъде изградено върху солидни основи".

Кризата започна през 2015г. от скандала за подслушване на десетки хиляди македонци от спецслужбите, като опозицията обвини лично премиера Никола Груевски, че стои зад това. Протестите и политическото напрежение заплашиха да дестабилизират страната, надяваща се да влезе в НАТО и кандидатстваща за членство в ЕС.

Нито ВМРО-ДМНЕ, нито Социал-демократическият съюз на Македония не успяха да спечелят ясна победа на изборите през декември, за да сформират собствено правителство без подкрепата на някоя от партиите на етническите албанци.

В края на януари се провалиха преговорите между ВМРО-ДМНЕ и Демократичния съюз за интеграция на етническите албанци. Основната спънка, обяснява "Ройтерс", се оказа искането на албанците езикът им да бъде признат за втори официален в Македония. Освен това те искаха удължаване мандата на специалния прокурор, разследващ обвиненията в корупция в правителството, фалшифициране на избори и злоупотреба с власт по време на десетгодишното (2006-2016) управление на ВМРО-ДМНЕ.

Сега социалистите искат да получат мандат да опитат своя шанс, макар че миналата седмица от ВМРО-ДМНЕ призоваха да се насрочат извънредни избори.

Позицията на Москва - външната намеса пречи

На 2 февруари официална позиция за събитията в Македония зае и Русия. В декларация на външното министерство в Москва се казва, че "констатираме сериозно задълбочаване на политическата криза".

"Става очевидно, че "изкуствено предизвиканите" предсрочни парламентарни избори от 11 декември 2016г. не водят към разрешаване на ситуацията. Изглежда, всичко опира до това, че под псевдодемократични лозунги продължава грубото външно въздействие върху политическите сили в Македония. Целта е очевидна - да бъдат отстранени неудобните за Запада македонски политици, да се преформатира властта, въпреки изразеното в гласуването мнение на гражданите в полза на коалицията "За по-ддобра Македония", начело с Никола Груевски и Демократичния съюз за интеграция на Али Ахмети", се казва в текста.

В позицията следват още по-тежки думи: "Осбена тревога предизвиква фактът, че в мултиетническа Македония, където има множество вероизповедания и където имаше много тежък междунационален конфликт, политици от една етническа общност на основата на продиктувани отвън ултимативни искания, фактически решават кой от блоковете от другата общност да влезе в състава на бъдещата управляваща коалация.

Безсрамното и макеавелистко манипулиране на волята на избирателите заплашва да взриви ситуацията както в самата Македония, така и да наруши крехката стабилност в целия Балкански регион. Убедени сме, че пълният отказ от порочната практика за външен натиск, основаването на реалната демокрация и преходът към решаване на вътрешните проблеми от самите балкански държави са основата за укрепване на доверието между живеещите тук народи и създаването в региона на климат на сигурност и сътрудничество."

Дневник