Участието на Русия в Афганистан през изминалата година е създало нови трудности за САЩ, обяви ген. Джон Никълсън, командващ американските сили в страната.

"Първо, те започнаха публично да легитимират талибаните. Те налагат тезата, че талибаните се борят с "Ислямска държава", а афганистанското правителство - не. Това изобщо не е вярно. Афганистанското правителство, заедно с американските части за бора с тероризма, успешно се борят с "Ислямска държава в Афганистан", добави той на изслушвания в Комисията за въоръжените сили в Сената във Вашингтон.

"Други невоенни фактори като състоянието на икономиката, управлението и корупцията, демографската картина, помирението и реинтеграцията между враждуващите страни, както и влиянието на търговията с наркотици също засягат тази мисия и налагат да бъдат използвани всички инструменти на националната мощ на САЩ плюс тези на нашите съюзници и партньори", пише той в предварително раздадената му позиция.

Запитан от сенатора Джон Маккейн дали САЩ печелят или губят в Афганистан, ген. Никълс отвърда, "Мисля, че сме в патова ситуация".

Той изброи сред критично важните фактори още стабилността на правителството в Кабул, тежките загуби в афганистанската армия и сили за сигурност и сливането между 20 терористични групировки и 3 екстремистки организации в района.

Никълсън бе попитан дали му стигат разположените в страната американски войски, на което той отвърна, че хората, с които разполага, са достатъчни. "Но не ми достигат хиляди хора за мисията за обучение, инструктиране и подпомагане на афганистанските сили. Понеже това е мисия на НАТО, те биха могли да дойдат и от съюзниците ни", добави той. В момента в страната има около 8400 американски военни, които се занимават с борба с тероризма и обучение.

По повод проблемите, създавани от външни интереси, той спомена и Иран, но много по-критични бяха думите му по адрес на Пакистан. Според него е много трудно да се успее на бойното поле, когато врагът намира убежище в съседен Пакистан.

Нуждаем се от цялостен преглед на отношенията си с Пакистан, каза още ген. Никълсън, което веднага бе възприето като сигнал за нов и по-твърд подход към един от най-спорните съюзници на САЩ в света. През последните години САЩ съкратиха чувствително военната и икономическата помощ за Карачи основно заради растящото разочарование във Вашингтон от подкрепата за талибаните.

Доклад от тази седмица на вашингтонския Hudson Institute призовава за нов подход на администрацията на президента Доналд Тръмп, който "да направи все по-скъпо за пакистанските лидери да поддържат стратегията в подкрепа на свои подставени терористични играчи, чрез които опитват да реализират регионалните си стратегически цели".

Властите в Кабул контролират не повече от две трети от територията на Афганистан и опитват да удържат настъплението на талибаните след оттеглянето от страната на повечето войници на НАТО в края на 2014г.

Но анализатори предупреждават, че втвърдяването на тона спрямо Пакистан е рискована стратегия, заплашваща дългосрочната стабилност в района. Причината е, че това ще се отрази чувствително вътре в Пакистан, посочва Моед Юсуф от Азиатския ценър в Американския институт за мир.

Според него освен допълнително орязване на помощтта от САЩ може да се увеличат санкциите срещу пакистански лидери и да зачестят ударите с безпилотни самолети по границата на Афганистан и Пакистан. Юсуф допълва, че в крайна сметка взимащите важните решения във Вашингтон осъзнават, че в дългосрочен план Пакистан е по-важен за САЩ, отколкото Афганистан.

Дневник