Създадената през 2015 г. от трима младежи фирма за онлайн маркетинг с минимални обороти "Ексклузив уеб дизайн" е прехвърлила Дипломатическия клуб в Бояна и още няколко имота на дружество "Дореко комерс" - фирма, която има достатъчно връзки с дългогодишния депутат от ДПС Делян Пеевски, съобщи "Капитал".

Тримата младежи на възраст от 21 до 24 г. станаха собственици на имота, който купиха в края на миналата година от държавната АДИС на дружеството "Бояна клуб" срещу 8.5 млн. лв. без ДДС. Парите бяха заем от необявена фирма, а проверка на сделката от данъчната администрация показа, че тя е изрядна.

По информация на "Капитал" именно през "Дореко комерс" е дошло и 10.2 млн. лв. финансиране за приватизационния дебют на тримата старозагорски младежи. Сега сделката е за малко над 10.5 млн. лв., като с разликата се покриват местния данък, който е 2%, или над 200 хил. лв., и други такси и разходи.

Основателите на създаденото през 20106 г. дружество "Бояна клуб" са бившия шеф столичната милиция в преходния период 1989-1990 г. Чавдар Чернев, фирмата "Мак къп" на Максим Димов - съосновател на "Бромак" с Цветан Василев, бивш депутат от ДПС, а после ковчежник на НДСВ, и фирмата "Бул трединг" свързана със Слави Бинев, уточнява "Капитал".

Тримата съдружници внасят по 2000 лв. и придобиват равни дялове. Тази конфигурация имена се появи през 2013 г., в разгара на публикациите на сайта "Биволъ", че Бойко Борисов е бил предложен за вербуване като информатор на ЦСБОП. Тогава в отговор на въпрос на в. "Преса" кой стои зад скандала около папката "Буда" Борисов отговаря "Слави Бинев и кръгът "Банкя", те са в основата на това". Въпросният кръг, макар и с неясни очертания, се предполага, че включва Чернев, Димов и редица други бивши функционери от службите и му се приписва митологична роля по изстрелването на Бойко Борисов в политиката в началото на 2000.

Не е ясно дали има връзка, но малко след тези реплики съдружието във фирмата се разваля. С договор от 30 юли 2013 г. "Мак къп" продава дела си на "Бул трединг" за 500 хил. евро. А три месеца по-късно, на 30 октомври, "Бул трединг" (която се представлява от съпругата на Бинев Мария) и "Рубин груп" (еднолична фирма на Чернев, в която е прехвърлил дела си) продават 100% от "Бояна клуб" за 3.55 млн. евро.

Купувач е "АТ инженеринг 2000", строителна компания на Георги Пенев и Илиян Терзиев, която се приема за част от по-широката орбита на Пеевски. През 2012 г. тя приватизира "Техноекспортстрой" за 51 млн. лв. с кредит от КТБ. Впоследствие фирмата беше прехвърлена на "Сиболе сървисес инкорпорейтед България". Последната е собственост на панамска офшорка, като през нея беше проведена една от важните атаки на Пеевски преди затварянето на КТБ - с иск за несъстоятелност и назначен от съдия Румяна Ченалова временен синдик беше овладяно ключовото дружество на Василев ТЦ-ИМЕ, чрез което се контролираше и през което минаваха голяма част от средствата за мрежите му от фирми.

Така се стига и до 7 ноември 2016 г. когато дружеството отново е препродадено на "Дореко комерс" за неизвестна цена. А два месеца по-късно, на 27 януари 2017 г., самото "Бояна клуб" купува от "Ексклузив уеб дизайн" дипломатическия клуб и още три имота в столичния кв. "Изгрев" за 10.5 млн. лв. Така реално промяна на собствеността няма, а просто се премахва посредникът, доколкото по информация и първоначално парите за приватизационната сделка идват от "Дореко комерс", което пък се финансира със заем от ПИБ.

Дружеството "Бояна клуб" практически няма дейност, като от създаването му в отчетите му неизменно седят 2.4 млн. лв. земя. В Имотния регистър няма данни какъв е този имот и как се е сдобило дружеството с него, но от един от договорите за продажба ставя ясно, че компанията е собственик на имот с общо близо 4 декара площ в близост до Дипломатическия клуб в Бояна. Така вероятно приватизираното имение от 7 декара ще се разшири, също както и разностранните бизнес интереси на "Дореко".

Дневник